1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Paladinen [302]
3 years ago
8

in a fish tank 6/7 of the fish have a red stripe on them . if 18 of the fish have red stripes how many total fish are in the tan

k?
Mathematics
1 answer:
Over [174]3 years ago
3 0
Well, if 6/7 is 18, and how many is the 7/7 or a 1 whole(total)?

\bf \begin{array}{ccll}
\stackrel{frational}{amount}&\stackrel{quantity}{amount}\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
\frac{6}{7}&18\\\\
\frac{7}{7}&x
\end{array}\implies \cfrac{\frac{6}{7}}{\frac{7}{7}}=\cfrac{18}{x}\implies \cfrac{\frac{6}{7}}{1}=\cfrac{18}{x}\implies \cfrac{6}{7}=\cfrac{18}{x}
\\\\\\
x=\cfrac{7\cdot 18}{6}
You might be interested in
The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
kobusy [5.1K]
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
5 0
3 years ago
Solve x/2 + y/3 = 1 for x
denis23 [38]

Answer:

x = - \frac{2y}{3} + 2

Step-by-step explanation:

Solve for x by simplifying both sides of the equation , isolating the variable.

Hope this helped you, Also please let me know if anything is unclear or wrong!

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
In 1988, a certain model of car cost $17000. What would be the cost of that car in 2017 dollars?
baherus [9]

Answer:

$66,092.50

Step-by-step explanation:

In 1988, the car cost $17,000

Annual inflation over this period was 3.54% from 1988 to 2017

After adjusted for inflation, $17,000.00 in 1978 is equal to $66,092.50 in 2017

Therefore, the cost of that car in 2017 is closest to $66,092.50

5 0
3 years ago
What angles are they ​
Doss [256]

Answer:

option d. vertical opposite angle

3 0
3 years ago
Given f(x) = log(x+1), x >-1 and g(x) = x^2 + 2x, XER find (f•g)(1)​
worty [1.4K]

Answer:

Like terms, functions may be combined by addition, subtraction, multiplication or division.

Example 1. Given f ( x ) = 2x + 1 and g ( x ) = x2

+ 2x – 1 find ( f + g ) ( x ) and

( f + g ) ( 2 )

Solution

Step 1. Find ( f + g ) ( x )

Since ( f + g ) ( x ) = f ( x ) + g ( x ) then;

( f + g ) ( x ) = ( 2x + 1 ) + (x2

+ 2x – 1 )

= 2x + 1 + x2

+ 2x – 1

= x

2

+ 4x

Step 2. Find ( f + g ) ( 2 )

To find the solution for ( f + g ) ( 2 ), evaluate the solution above for 2.

Since ( f + g ) ( x ) = x2

+ 4x then;

( f + g ) ( 2 ) = 22

+ 4(2)

= 4 + 8

= 12

Example 2. Given f ( x ) = 2x – 5 and g ( x ) = 1 – x find ( f – g ) ( x ) and ( f – g ) ( 2 ).

Solution

Step 1. Find ( f – g ) ( x ).

( f – g ) ( x ) = f ( x ) – g ( x )

= ( 2x – 5 ) – ( 1 – x )

= 2x – 5 – 1 + x

= 3x – 6

Step 2. Find ( f – g ) ( 2 ).

( f – g ) ( x ) = 3x – 6

( f – g ) ( 2 ) = 3 (2) – 6

= 6 – 6

= 0

Example 3. Given f ( x ) = x2

+ 1 and g ( x ) = x – 4 , find ( f g ) ( x ) and ( f g ) ( 3 ).

Solution

Step 1. Solve for ( f g ) ( x ).

Since ( f g ) ( x ) = f ( x ) * g ( x ) , then

= (x2

+ 1 ) ( x – 4 )

= x

3

– 4 x2

+ x – 4 .

Step 2. Find ( f g ) ( 3 ).

Since ( f g ) ( x ) = x3

– 4 x2

+ x – 4, then

( f g ) ( 3 ) = (3)3

– 4 (3)2

+ (3) – 4

= 27 – 36 + 3 – 4

= -10

Example 4. Given f ( x ) = x + 1 and g ( x ) = x – 1 , find ( x ) and ( 3 ). f

g

⎛ ⎞ ⎜

⎝ ⎠

f

g

⎛ ⎞ ⎜

⎝ ⎠ ⎟ ⎟

Solution

Step 1. Solve for ( x ). f

g

⎛

⎜

⎝ ⎠

⎞

⎟

Since ( x ) = , then ( )

( )

f x

g x

f

g

⎛

⎜

⎝ ⎠

⎞

⎟

= ; x ≠ 1 1

1

x

x

+

−

Step 2 Find . ( ) 3 f

g

⎛ ⎞ ⎜ ⎟ ⎝ ⎠

Since = , then 1

1

x

x

+

− ( ) f x

g

⎛ ⎞ ⎜ ⎟ ⎝ ⎠

=

3 1

3 1

+

− ( ) 3 f

g

⎛ ⎞ ⎜ ⎟ ⎝ ⎠

=

4

2

= 2

Step-by-step explanation:

did this Help?

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Katie’s water bottle contains 1 7/8 liters. She uses her bottle to fill sue’s. When she is done, her bottle contains 1/4 liter.
    12·1 answer
  • Select the correct answer from each drop-down menu.
    15·1 answer
  • What is the ratio of the total coins in Andrew's coin jar to the total coins in Staci's coin jar?
    7·1 answer
  •  Read the following three statements. Use the Law of Detachment and the Law of Syllogism to draw a conclusion.
    7·1 answer
  • 6! = (4! x (6-4)!) =<br>​
    5·1 answer
  • Oranges were on sale for $0.45 per pound. Leo bought 12.6 pounds. Which expression shows how to determine the total cost of the
    14·2 answers
  • Solve for the variable: (x – 3)2 = 0
    15·2 answers
  • Expand this question ...
    5·1 answer
  • In 2019, there were 110 operating nuclear power plants in the United States.
    15·1 answer
  • The length of a rectangle is twice its width.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!