1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga_2 [115]
3 years ago
14

In two days, 48,000 gallons of oil gushed out of a well. At what rate did the oil flow from the well?

Mathematics
2 answers:
pashok25 [27]3 years ago
7 0
48 000 gallons / 2 days = 24 000 gallons per day
24 000 gallons / 24 hours = 1 000 gallons per hour
<span>1 000 gallons / 60 minutes = 16.(6) gallons per minute</span>
NNADVOKAT [17]3 years ago
4 0
1,000 gallons per hour
You might be interested in
A package of 12 pencils cost $0.96. At this rate, how much would 100 pencils cost?
Alexandra [31]

Answer:$8

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELL LIKE RIGHT NOW !!!<br><br> Which equation represents the graph?
aliya0001 [1]

Answer:

ummm im pretty sure its d

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Use a net to find the surface area of the prism.
lawyer [7]
The surface area of the prism will be given by:
SA=2(L×W)+2(L×H)+2(H×W)
SA=2(12×5)+2(12×9)+2(5×9)
SA=120+216+90
SA=426m²

Answer: 426m²
5 0
3 years ago
Whole page and will give brainliest
Alexxandr [17]
Question 1 answer: 5/3 miles per hour
reason: 1/3 divided by 1/5

4 0
2 years ago
Please help solve this
Ne4ueva [31]

Answer:

last option

Step-by-step explanation:

We know that a₁ (or the first term) = 4 so we can rule out the second and third options. d (or the common difference) = 8 (because 4 + 8 = 12, 12 + 8 = 20 and so on) so our answer is the last option.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A 9230-kg truck collides head on with a 1250-kg parked car. The vehicles entangle together and slide a linear distance of 10.6 m
    6·1 answer
  • Terms that include the same variable
    10·1 answer
  • Problem-solving Practice
    9·2 answers
  • 1. Which equation is the inverse of y = 2x2 + 25 ?​
    13·1 answer
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • Please help giving 50 points and brainlyest if correct
    5·2 answers
  • Round 47.219 to the nearest tenth.​
    9·2 answers
  • Fill in the model to represent the percent.<br> 20 ​%
    8·2 answers
  • Find slopes , ill mark brainlist
    13·1 answer
  • Aakesh has two bags of marbles. The first bag contains 6 red marbles, 5 blue
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!