1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
rusak2 [61]
3 years ago
5

Why is the use of existing data, especially in comparative and historical research, especially helpful to students?

Mathematics
1 answer:
mr Goodwill [35]3 years ago
7 0

Answer: For more Information and insight.

Step-by-step explanation:

The use of historical and comparative existing data is important to students because it gives them an insight on what they are working on.

Previous datas contains certain informations from which new observations and assessments can be made.

Students uses existing data to compare and contrast different factors like if there was a rise or fall in the system they are working on, the also check if an major changes occurred or things were significantly the same from the past to present.

You might be interested in
Which ordered pair could be removed from the graph to create a set of ordered pairs that represents a function
geniusboy [140]

Answer:

(1,3) is the answer if this is question because you haven't given graph.

3 0
3 years ago
Evaluate lim x=π/4(3x - tanx)​
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

 \lim_{x \to\frac{\pi }{4} } (3x-tanx) =  3(\frac{\pi }{4}  )

Step-by-step explanation:

<u><em>Explanation:-</em></u>

Given that

         \lim_{x \to\frac{\pi }{4} } (3x-tanx)

  =  \lim_{x \to\frac{\pi }{4} } (3x) -  \lim_{x \to\frac{\pi }{4} }  tanx)

 = 3(\frac{\pi }{4} )+tan(\frac{\pi }{4} )

=  3(\frac{\pi }{4} )+ 1 )

=  3(\frac{\pi }{4}  )

5 0
2 years ago
Mr. Morales purchased 218 acres of land for his farm. If the total price of the land was $163,282, how much did each acre cost?
nlexa [21]

Answer:

$749 each

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
during a trip to the supermarket, Jim bought the following items bread $1.45 beans $0.88 toothpaste $2.90 milk $3.55 dog food $6
mr Goodwill [35]
15.28 I think it is the answer bc it said total so u add all the numbers. I added them and it gave me 15.28
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 2213 divided by 17
igor_vitrenko [27]

Answer:

130.18

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A fortune teller gets paid $60 for each fortune he tells, and his goal is to earn $2,280 tell fortunes this month. If he has alr
    15·1 answer
  • Find the surface area of 10ft 5ft 1ft
    9·1 answer
  • Suppose the population of a town is 100,000 in 1999. The population increases at a rate of 4.5% every year. What will be the pop
    9·2 answers
  • Graph the line with the equation y=1/6x-7
    9·1 answer
  • Twenty-four thousandths as a decimal
    7·2 answers
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
    8·2 answers
  • Describe the explicit formula?
    9·1 answer
  • Which relationship describes angles 1 and 2?
    11·2 answers
  • HELP!! ASAP PLEASE!! WILL GIVE BRAINLIEST!!
    6·1 answer
  • Select the correct answer.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!