1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
10

Five times a number decreased by nine is equal to twice the number increased by 23. Which equation could be used to solve

Mathematics
2 answers:
RideAnS [48]3 years ago
7 0

Answer:

5x-9=2x+23

Step-by-step explanation:

"Five times a number" is '5x'.

"Decreased by nine is" '-9'.

"Is equal to" is '='.

"Twice the number" is '2x'.

"Increased by 23" is '+ 23'.

Put them together: 5x-9=2x+23

5x - 9 = 2x + 23 should be the correct answer.

Monica [59]3 years ago
6 0

Answer:

5x-9=2x+23

Step-by-step explanation:

B

You might be interested in
The temperature in the desert can
Tanya [424]

Answer:

There is an 144 degree difference.

Step-by-step explanation:

112=(-32)+x

solve like a regular equation which will give you 144

(add 32 to 112)

4 0
3 years ago
X - (-20) = 5 _________________
tamaranim1 [39]

X - (-20) = 5

When you subtract a negative, change it to addition:

X + 20 = 5

Subtract 20 from both sides:

X = -15

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What does a prime mean in coordinates
Ludmilka [50]
A prime meridian is a meridian (a line of longitude) in a geographicalcoordinate system at which longitude is defined to be 0°. Together, a primemeridian and its antimeridian (the 180th meridian in a 360°-system) form a great circle.
4 0
3 years ago
IM DOING THIS IN CLASS HELP! Yesterday, there was 4 inches of snow on the ground. It snowed overnight and now there is 6 inches
iren [92.7K]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

6 inches of snow is an amount above ground, so it is represented by a positive integer.

Answer: 6

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 14-ounce box of cereal sells for $2.10. What is the unit rate?
Ahat [919]

Answer:

The unit rate is equal to 0.15\frac{\$}{ounce}

Step-by-step explanation:

we know that

The unit rate is the ratio of two measurements in which the second term is equal to one

In this problem to find the unit rate, divide the total cost of cereal by the total weight of cereal

so

\frac{2.10}{14}\frac{\$}{ounces} =0.15\frac{\$}{ounce}

therefore

The unit rate is equal to 0.15\frac{\$}{ounce}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the graph of the function f(x) = 1/3x^2
    5·1 answer
  • Solve each system of equations using substitution. #4 is done for you.
    11·1 answer
  • Which compass point represents 157.5⁰​
    5·1 answer
  • Hurrryyyyy please :))
    10·2 answers
  • Please answer the questions
    9·1 answer
  • Last question I swear
    5·1 answer
  • All positive integers whose digits add up to 11 are listed in increasing order: 29, 38, 47, ... What is the eleventh number in t
    12·1 answer
  • 9 Which of the following is the solution to this system of equations below?
    13·1 answer
  • Please help with this one
    11·2 answers
  • Evaluate the expression when n= 3.<br> n2+8n+6
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!