Answer:.40 cents
Step-by-step explanation: divide the total cost by the amount of items you have.
Answer:
A
Step-by-step explanation:
W(P(t)) represents a patients's waiting time W() as function of the time of day P(t)
5/12lb of dog food in each container.
This seems like a division problem so you would take (5/4) and divide it by 3 to make 3 equal groups meaning 5/12lb would be in each container.
I hope this helps, good luck!
Answer:
5 folders and 5 pens = yes
6 pens and 6 erasers = yes
1 pen and 4 notebooks = no
3 folders and 7 erasers = no
4 folders and 2 notebooks = yes
Step-by-step explanation:
Max total = $10
(5 folders x 1.29) + (5 pens x 0.70)
6.45 + 3.50 = 9.95
(6 pens x 0.70) + (6 erasers x 0.89)
4.20 + 5.34 = 9.54
(1 pen × 0.70) + (4 notebooks × 2.35)
0.70 + 9.40 = 10.10
(3 folders × 1.29) + (7 erasers × 0.89)
3.98 + 6.23 = 10.21
(4 folders × 1.29) + (2 notebooks × 2.35)
5.16 + 4.70 = 9.86