1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alchen [17]
3 years ago
7

Write the expression as a product: (4a–3)^2–16

Mathematics
1 answer:
Shkiper50 [21]3 years ago
5 0
((4a-3)-4)*((4a-3)+4) = (4a - 7)*(4a +1)
You might be interested in
Tom and Kathy want to borrow $35,000 in order to build an addition to their home.
Novosadov [1.4K]

Answer:

I think its C you can hate how much you want if I'm wrong im more of a no tester when I get an answer i check but not online

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A 3-gallon bucket of paint costs $103.68. What is the price per cup?
prohojiy [21]

Answer:34.56

Step-by-step explanat 103.68 divded by 3 = 34.56

5 0
3 years ago
MathsWatch Question <br> Please Help
elena-s [515]

Answer:

940 grams

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Write and graph an equation to represent the situation.
photoshop1234 [79]
Distance=amount of gas times miles per gallon
distance=y
amount of gas=x
mpg=?

given
y=300
x=10

300=10 times ?
divide both sidesj by 10
30=?

equation is
y=x times 30 or
y=30x
5 0
3 years ago
A teacher is paid an annual salary of $37.165. What is her gross monthly salary.
MAXImum [283]

Answer:

3.01

Step-by-step explanation:

<u>To </u><u>Find</u><u> </u><u>:</u><u>-</u>

  • Monthly salary .

<u>SOLUTION</u><u> </u><u>:</u><u>-</u><u> </u>

=> Monthly salary = $ 37.165/12= $ 3.01

6 0
3 years ago
Other questions:
  • T-charts, slope, and a point on the line are methods used to graph a ____ equation
    10·2 answers
  • Which is 3 groups of 5
    10·1 answer
  • The second question please!
    14·1 answer
  • HELP PLEASE! I rrly need help with this
    8·2 answers
  • Can someone help me with this i got the question wrong the first time so its not 7.50
    12·1 answer
  • Can SOMEONE HELP ME?????
    7·1 answer
  • -19.8 &gt; 3.6y<br><br> Can someone help solve this inequality please?
    9·1 answer
  • How many laps per minute <br><br> Minutes 0246<br> Laps 0 1 2 3
    11·1 answer
  • Go here and awser qustion https://brainly.com/question/20127540
    14·1 answer
  • These expressions represent four numbers. The value of the median of the expressions is 12.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!