1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AnnZ [28]
3 years ago
14

Please help me thank you

Mathematics
1 answer:
denis-greek [22]3 years ago
5 0

Answer is both, they both are identities.

You might be interested in
I need help with question 2
Volgvan

2. Area of the entire figure = 14f + 20 units².

Perimeter of the entire figure = 6f + 18 units².

3. D. 8.

4. 11/15

<h3>How to Find the Perimeter and Area of a Rectangle?</h3>

Perimeter = 2(length + width)

Area = (length)(width).

2. Decompose the shape into two rectangles, rectangle 1 and rectangle 2.

Length of rectangle 1 = f

Width of rectangle 1 = 4

Area of rectangle 1 = (f)(4) = 4f units²

Length of rectangle 2 = 2f + 4

Width of rectangle 2 = 5

Area of rectangle 2 = (2f + 4)(5) = 10f + 20 units²

Area of the entire figure = 4f + 10f + 20

Area of the entire figure = 14f + 20 units².

Perimeter of the entire figure = 2f + 4 + 5 + f + 4 + f + 2f + 5

Add like terms

Perimeter of the entire figure = 6f + 18 units².

3. A factor of 44 is any number that can divide 44 without a remainder. 8 is not a factor of 44 because it cannot divide 44 without a remainder. So, the answer is: D. 8.

4. 33/45 = (3 × 11) / (3 × 15)

= 11/15

Learn more about perimeter and area on:

brainly.com/question/19819849

#SPJ1

7 0
1 year ago
Heather learned a total of 15 appetizer recipes over the course of 3 weeks of culinary school. After how many weeks of culinary
Morgarella [4.7K]

Answer:

4 weeks

Step-by-step explanation:

for every 1 week heather learned 5 appetizer recipe

7 0
3 years ago
Bill sees two boxes of baseball cards at a card show. The first box has 150 cards for $12.55.The second box has 120 cards for $9
Grace [21]

Answer: Cards in second box are cheaper.

Step-by-step explanation:

We are told that the first box has 150 cards for $12.55. Therefore, the cost of one card would be:

= $12.55 / 150

= $0.084.

The second box has 120 cards for $9.60. Therefore, the cost if one card would be:

= $9.60 / 120

= $0.08

Therefore, the cards in the second box are cheaper.

6 0
2 years ago
The side length of a cube is √7 cm. What is the volume of the cube? (Volume = length times width times height)
svlad2 [7]
\sqrt{7} *  \sqrt{7}* \sqrt{7}&#10;&#10;=&#10;&#10; \sqrt{7*7*7}&#10;&#10;=&#10;&#10; \sqrt{343} 

or

7 \sqrt{7}
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone pls help me I’m so confused!!! :(
Naddika [18.5K]

Answer:

u = 150

Step-by-step explanation:

Number of vertices:

10

Find the sum of the interior angles:

180(n - 2)

180(10 - 2)

180(8)

1440

To find u:

u = 1440 - (130 + 145 + 160 + 150 + 130 + 150 + 125 + 155 + 145)

u = 1440 - (1290)

u = 150

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Mattias bought a package of 5 notebook for $ 13.95. what is the unit price per notebook
    6·2 answers
  • Polygon ABCDE is the first in a pattern for a high school art project. The polygon is transformed so that the image of A' is at
    6·2 answers
  • Which expression has a value of 24?
    10·2 answers
  • Find the equation of a line through these two points (9,11) (21,27)
    15·1 answer
  • What is equal to 0.25
    10·1 answer
  • (4x + 7) and (2x − 8)
    9·1 answer
  • Which expression is equivalent to 36x2 - 25?
    14·1 answer
  • Who is a Florida gators football fan​
    7·2 answers
  • Help me with this question yall
    6·1 answer
  • You start a trip when your odometer reads 23,672 miles, and you have a full tank of gas. After
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!