1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Anastasy [175]
3 years ago
10

Can someone help me with this and show the step to solving it

Mathematics
1 answer:
anyanavicka [17]3 years ago
3 0

Answer:x = 9/16

Step-by-step explanation:

2x + 3 = 6x - 4

/3

First you gotta get rid of the divided by 3

2x / 3 = 2/3x and 3 / 3 = 1

Now you have

2/3x + 1 = 6x - 4

Second you have to get rid of the 2/3x on the left side

2/3x + 1 = 6x - 4

-2/3x          -2/3x

1 = 5 1/3x - 4

Third you have to get rid of the -4

1 = 5 1/3x - 4

-4             -4

-3 = 5 1/3x

Fourth you have to divide by 5 1/3

-3 = 5 1/3x

/ 5 1/3    / 5 1/3

x = 9/16

You might be interested in
You need to purchase supplies for the trip. You have $1000 to spend.
SCORPION-xisa [38]

Answer:

241.50

Step-by-step explanation:

Oxen= 40 x 2 = 80

Food=0.20 x 500 =100

Clothing = 10 x 5 = 50

total = 230

Tax= 5 percent x 230 divided by 100

= $11.50

230 +11.50

= 241.50

6 0
2 years ago
If a half gallon milk costs $1.24, what is the cost per pint?
PIT_PIT [208]

Hello! The answer is: $0.31


7 0
2 years ago
How much money will Gregg need to save in order to buy a video game for $40 if the sales tax is 8%?
Softa [21]
It would most like be $43 with tax if I’m not mistaken
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can u write an expression that equals 40.Including an exponet.... please help me☺☺☺
vagabundo [1.1K]
(2^2) +36
could work
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Portia bought 12 bushes and 30 flowers for $240 to plant in her yard. Later, she realized she did not have enough plants and bou
Anni [7]

Answer: the cost of each bush is $15

the cost of each flower is $2

Step-by-step explanation:

Let x represent the cost of each bush.

Let y represent the cost of each flower.

Portia bought 12 bushes and 30 flowers for $240 to plant in her yard. This is expressed as

12x + 30y = 240- - - - - - - - - - -1

Later, she realized she did not have enough plants and bought 7 more bushes and 10 more flowers for $125. This is expressed as

7x + 10y = 125- - - - - - - - - - -2

Multiplying equation 1 by 7 and equation 2 by 12, it becomes

84x + 210y = 1680

84x + 120y = 1500

Subtracting, it becomes

90y = 180

y = 180/90

y = 2

Substituting y = 2 into equation 1, it becomes

12x + 30 × 2 = 240

12x + 60 = 240

12x = 240 - 60 = 180

x = 180/12

x = 15

8 0
3 years ago
Other questions:
  • The Map of a biking trail is drawn on a coordinate grid
    9·1 answer
  • Quotient of 845 divided by 27
    14·2 answers
  • CN someone help me with this
    5·1 answer
  • Ce qui est cent fois vingt
    9·1 answer
  • Completing the square <br> 4x2-8=-13x
    12·1 answer
  • A scuba diver dives 750 feet underwater, swims up 375 feet, and then swims down 225 feet. After all of that where is the diver a
    10·1 answer
  • HURRY I NEED THE ANSWER NOW
    6·2 answers
  • What is the area of a circle with a diameter of 16 centimeters?
    15·2 answers
  • Please help! Will mark brainliest if correct! Worth 25 points!
    5·1 answer
  • The ____ is the horizontal distance between two points.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!