1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
N76 [4]
2 years ago
5

What could you do to the equation 100x + 300 = 500 to change it into x + 3 = 5?

Mathematics
1 answer:
VashaNatasha [74]2 years ago
5 0

Answer:

2+3=5

Step-by-step explanation:

100x + 300 = 500

100x = 500 - 300

100× = 200

100x/100 = 200/100

therefore ^x = 2

x + 3 = 5

2 + 3 = 5

You might be interested in
. The formula for the area A of a trapezoid is
cupoosta [38]

Answer:

h=A/(b1+b2/2)

Step-by-step explanation:

it is the reverse

8 0
3 years ago
What is 60 -1 1/2 (8) 2 equal
sleet_krkn [62]

Answer:

Step-by-step explanation:

60 -1 1/2 (8) 2

= 60 - 3/2 (8)(2)

= 60 - 3(8)

= 60 - 24

= 36

5 0
3 years ago
Solve this system of linear equations. Separate
Gelneren [198K]

Answer:

x 2 y -4

Step-by-step explanation:

13x = -54 -20y give it is A

-10x = 60 + 20y give it is B

A + B the sum of the left side of equation is equal to the sum of the right side of equation

13 + (-10x) = -54 -20y + 60 + 20y

3x = 60-54

3x = 6

x=2

so put the x value in A or B equation you can receive y value (B is easier)

y = -4

7 0
3 years ago
A baby weighed 7.25 lb at birth at the end of 8 months , the baby weighed 2 1/2 times its birth weight. how many pounds did the
d1i1m1o1n [39]
Simply multiply the baby's original weight, which is 7.25 lbs, by 2.5

7.25lbs x 2.5 = 18.125 lbs

The baby weighted 18.125 pounds at the end of 8 months.

Hope this helps and May the Force Be With You!

-
Jabba
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rhombus EFGH is rotated 90 degrees counterclockwise about vertex G. How many pairs of parallel sides does the rotated figure hav
Mars2501 [29]

Answer:

try your self more and more times you can easily solve

4 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HURRY!! 30 POINTS!!<br><br> Solve for p.<br><br> −160=22+8(3p−4)
    7·2 answers
  • Please help. Question is in the picture
    14·1 answer
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • Why is .9 repeating NOT equal to one.
    7·2 answers
  • BRAINLIESTTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
    11·1 answer
  • -
    14·1 answer
  • 4. Millie's checking account had $98.26
    14·1 answer
  • Compare 2/6 and 5/8 using benchmark number. Which number can you use to compare these fraction
    12·1 answer
  • (1)Kamlesh brought a juice bottle of 5 litres. He drank 214 litres
    15·1 answer
  • A bakery receives 200 loaves of bread each day of the week. The table below
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!