1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lelechka [254]
2 years ago
8

MATH HELP PLEASE!!!!! 15 POINTS WILL MARK BRAINLIEST PLEASE ANSWER THESE 5 QUESTIONS BELOW

Mathematics
2 answers:
rusak2 [61]2 years ago
8 0
The answer is B(-5,13), (1,1), (2,-1)
Elodia [21]2 years ago
3 0
The answer to it is (-5,13),(1,1),(2,-1)
You might be interested in
What does the slope of the graph
balu736 [363]
The slope of a graph is rise over run. So count how many units up you move and put that over how many units right you move. If you are moving down or to the left it would be negative.
8 0
3 years ago
Determine if (2,5) Is a solution of -2x+4y=-16
tamaranim1 [39]

Hi!

<h3>To do this, put the values in the equation. </h3>

-2 * 2 + 4 * 5 = -16

<h3>Solve</h3>

-4 + 20 = -16

<u>16 = -16</u>

<h2>(2,5) is not a solution of -2x+4y=-16</h2>

Hope this helps! :)

-Peredhel

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Natasha and Richard win some money and share it in the ratio 5:1. Natasha gets £60 more than Richard. How much did they get alto
r-ruslan [8.4K]

Answer:

£90

Step-by-step explanation:

Given the ratio of 5:1, total denominator is 5+1=6. Therefore, Natasha's proportion is 5/6 while Richard gets 1/6.

The differences in proportion is 5/6-1/6=4/6

This difference of 4/6, simplified as 2/3 is equivalent to £60

Therefore, 3/3=1 is given by cross multiplication

Total proportion is £60*3/2=£90

In this case, Natasha gets 5/6 of 90=5/6*90=75 while Richard gets 1/6 of 90=1/6*90=15

The difference is 75-15=60

In concljsion, they altogether get £90

3 0
3 years ago
A 16 oz bottle of water costs $1.44. What is the cost per ounce?
oksano4ka [1.4K]

the bottle of waters costs 0.09 cents per ounce.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I NEED HELP W THIS QUESTION ASAP
zloy xaker [14]

Answer:

Step-by-step explanation:

This is  a little tricky. You have to read it a couple of times to sort out the numbers.

She wants 12 servings for 5 people. She has 10 people. That means she needs 12*2 = 24 servings in all for the 10 people.

If she has pans that hold 8 servings and she requires 24 servings then she needs 24 / 8 = 3 pans.

The answer is C.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate |6| - |-6|.<br><br> -36<br> 0<br> 6<br> 12
    11·2 answers
  • Determine whether the geometric series 19.2 + 9.6 + 4.8 + ... converges or diverges, and identify the sum if it exists.​
    6·1 answer
  • Someone please help me :((
    7·1 answer
  • Line m in xy plane contains the points (2,4) and (0,1) which of the following is the equation of M
    9·1 answer
  • Can yall help me with this tell me your answer step by step plz
    9·2 answers
  • Satin ribbon is sold for
    5·1 answer
  • Help please. find the values of x and y and if you feel like it, show your work
    14·1 answer
  • What single percentage change is equivalent to a 11% decrease followed by a 21% increase?
    6·1 answer
  • Find the hight of cylinder with a volume of 100cm3 and a radius of 2 cm??​
    13·2 answers
  • Does anyone know the answer
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!