1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olchik [2.2K]
3 years ago
9

Find the arc length of the semicircle. Either enter an exact answer in terms of π or use 3.14 for π and enter your answer as a d

ecimal.

Mathematics
1 answer:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

The formula for the length of an arc is s = rФ.

Thus, the arc length of a semicircle is S = rФ/2.

Here the radius is 5 (half the diameter), and so in this case the arc length is

S = (5 units)π/2, or S = (5/2)(3.14) units, or approximately S = 7.85 units

You might be interested in
Anthony deposited $14,000 with a bank in a 5-year certificate of deposit yielding 6% compounded daily. Find the compound amount
Mnenie [13.5K]

Answer:

Total = 14,000 * 1 + (.06 / 365) ^365*5

Total = 14,000 * 1.0.000164383561643836^1,825

Total = 14,000 * 1.3498255274

Total = 18,897.56

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
FREE POINTSSSSSssssssssss
melamori03 [73]

Answer:

Thank You

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
2.) A rectangular prism has a length of 16 feet, a
Illusion [34]

Answer:

1920 ft³

Step-by-step explanation:

V=(16)(12)(10)=1920

7 0
2 years ago
A half of a pound of fudge cost$5.72,what is the unit rate per pound
Katarina [22]

Answer:

$11.44

Step-by-step explanation:

Since half a pound of fudge costs $5.72, then you just have to multiply by 2

5.72 x 2 = 11.44

So one pound of fudge costs $11.44

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Richard practiced each of 3 piano solos for 5/12 hour. Expressed in simplest form, how long did he practice in all.
slava [35]

Answer: 1\frac{1}{4} hour.

Step-by-step explanation:

Given: The number of piano solos practiced by Richard = 3

Time taken by Richard to practice each piano solo=\frac{5}{12} hour

Now, to calculate the time taken by Richard to practice all 3 piano solos, we multiply number of piano solos to the time taken to practice each piano solo, we get

The time taken by Richard to practice all 3 piano solos=3\times\frac{5}{12}=\frac{5}{4}=1\frac{1}{4} hour.

Hence, The time taken by Richard to practice all 3 piano solos=1\frac{1}{4} hour.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Four friends stay at the Pickled Parrot Hotel for a night and each
    12·1 answer
  • Which is the better buy; 3 pounds for $8.31 or 5 pound for $12.95
    8·2 answers
  • Can somebody help me please?
    9·2 answers
  • ILL GIVE BRAINLIST!!!
    6·2 answers
  • Nana combines 4 1/3 cups of milk and 3 2/3 cups of avocado to make an avocado shake. How many cups is her shake total?
    13·2 answers
  • Slope and y intercept of 6x=4y-8 with work shown please
    6·2 answers
  • What is 0.048 as a percent? <br> and how do you get that answer!
    7·1 answer
  • Please help Magan recorded the grade-level and instrument of everyone in the middle school
    9·1 answer
  • Given f (x) = 3 x minus 1 and g (x) = 2 x minus 3, for which value of x does g (x) = f (2)?
    5·1 answer
  • Plz help 57.3 - 4.32 =
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!