1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alex_Xolod [135]
3 years ago
7

Cornerstone Bakery sold 78 pies on Monday, 96 pies on Tuesday, 40 pies on Wednesday, 104 pies on Thursday, and 77 pies on Friday

. On average, how many pies did they sell per day? A. 79 B. 58 C. 84 D. 44
Mathematics
2 answers:
cupoosta [38]3 years ago
3 0
I got answer A. 79 to figure this problem out you have to add all those numbers up and divide it by five (the amount of numbers there are in total).
asambeis [7]3 years ago
3 0
The answer would be A
You might be interested in
Carey needs $60 to buy her mother’s a gift. She saved 25% of that amount so far. How much has she saved so far?
sdas [7]

Answer:

  • $15

Step-by-step explanation:

<u>25% of $60 is:</u>

  • 25*60/100 = 15

She saved $15 so far

4 0
3 years ago
Find the value of x. Please help
Doss [256]

Answer:

64

Step-by-step explanation:

height of the hypotenuse:

\sqrt{60^2-36^2} = \sqrt{3600 - 1296} = \sqrt{2304} = 48

36 : height = height : x

36 : 48 = 48 : x

x= 48^2/36 = 64

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the ratio in simplest form in both fractions and in decimal form.
ValentinkaMS [17]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 : 12

Both have table of 3 in common so

1 : 4 or 1/4

4 : 64

Both have table of 4 in common

1 : 16 or 1/16

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
27.) A customer went to a garden shop and bought some potting soil for $17.50 and 4 shrubs. The total bill was $53.50. Write and
Talja [164]

Answer:

c) The equation to find the price of each shrub is    $53.50 = 4 p + $17.50

The cost of 1 shrub = p =  $ 9.00

Step-by-step explanation:

The total number of shrubs purchased = 4

The price paid for potting soil = $17.50

The total bill of purchase = $53.50

Let us assume the cost of 1 shrub   = $p

The total amount spent of 4 shrubs = 4 x ( The price of each shrub)  =  4 p

TOTAL BILL = The amount paid for 4 shrubs +  AMOUNT paid for SOIL

⇒ $53.50 = 4 p + $17.50

Now. solving for p, we get:

53.50 - 17.50  = 4  p

or, 3 6  = 4 p

or, p = 36/4 = 9

or, p = 9

Hence, the cost of each shrub = $9

3 0
3 years ago
Natalie was given a 30 question test. For each correct question she answered, she earned 2 points. For every incorrect answer sh
RideAnS [48]
T<span>he number of questions Natalie answered incorrectly.</span>
8 0
3 years ago
Other questions:
  • List two common factors of 36 and 48
    12·1 answer
  • Find the volume of the prism
    8·1 answer
  • 10 times as much as is 1\10 of 900
    12·1 answer
  • Which statement about the data is true?
    9·2 answers
  • I need to know the lengths of MN, NP, and PM
    10·2 answers
  • WILL GIVE BRAINLIEST BUT BE QUICK PLS it’s question number 6
    12·1 answer
  • Prove that : 1/1-secA + 1/1+secA = -2cot^2A​
    5·1 answer
  • A rectangular region is removed from another rectangular region to create the shaded regions shown below. Find the combined area
    15·1 answer
  • Given the whole number 3,257,098, in what place value is the 2
    12·1 answer
  • Choose the correct fraction and decimal equivalent for 78%.
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!