1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
expeople1 [14]
3 years ago
6

Someone please help me..

Mathematics
1 answer:
Gala2k [10]3 years ago
4 0
<h3>Given</h3>
  • E = -17
  • F = -10
  • G = 1
  • H = 8
  • I = 14
  • units in cm, all on a number line
<h3>Find</h3>
  1. The length of FI
  2. Two segments that are the same length
<h3>Solution</h3>

1. The distance from F to zero is 10. The distance from zero to I is 14. Those distances add to give the distance ...

... FI = 10 cm + 14 cm

... FI = 24 cm

2. The coordinates E and F differ by 7, as do the coordinates G and H. One pair of equal-length segments that are 7 cm long is {EF, GH}.

Segment FG can be added to each of those to make another pair of equal-length segments that are 18 cm long: {EG, FH}.


You might be interested in
Y= |x – 2| what is the domain and range
Sholpan [36]

Domain R (all real numbers)

Range y>= 0

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 46.08 divided by 0.8
TiliK225 [7]
The answer is 5.76...
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
HELLO POGGERS PLS HELP ME ONT HIS QUESTION!!!
Kay [80]
It’s 220 hope this helps
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Lliana started to evaluate the function f(x)=2x^2-3x+7 for the input value 2. What is the value of the function when x=2?
andrey2020 [161]

Answer:it is 9 because you subtract 6 from the 8 and then you add 2 and 7 to get 9

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
An angle measures 47°. What are the measures of the angle’s complement and supplement?
iragen [17]
Complementary equal 90 degrees. 
90-47=43 degrees
Supplementary equal 180 degrees.
180-47=133 degrees

A
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • Simplify 6 to the fifth power over 7 to the third power answer to the second power .
    15·1 answer
  • Name the property of 75 + 6 = 6 + 75
    8·1 answer
  • Translate the sentence into an inequality. Twice the difference of a number and 8 is at least 26 . Use the variable w for the un
    14·1 answer
  • Write an equation of a line with the given slope and y-intercept.<br><br> m = , b = 2
    13·1 answer
  • HELP THIS IS A BIG TEST WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • An expression is shown. 1/6 + 1/6 What is the value of the expression?
    12·2 answers
  • Can someone please tell me the area of the square
    6·1 answer
  • Billy had a farm with chickens, goats and cows. He wanted to know how many animals he had altogether, so he placed them in group
    6·1 answer
  • 101.19 / 4 using long division
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!