1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Luden [163]
3 years ago
5

Fresh side grocery sells 7 bagels for $4.41. value mart sells 5 bagels for $3.60. how do the unit rates compare?

Mathematics
1 answer:
Reptile [31]3 years ago
3 0
Fresh Side : 4.41 / 7 = 0.63 per bagel
Value Mart : 3.60 / 5 = 0.72 per bagel

Fresh Side bagels are a better buy being that each bagel cost 0.63 compared to the bagels at Value Mart, which cost 0.72 per bagel.
You might be interested in
Find the roots 3x^3-13x^2-26x-24<br><br> Thank you
soldier1979 [14.2K]

Answer:

31781715561888155919761999

8 0
2 years ago
3x + 2 3 y - 15 &lt; 0 The point (x, 9) is a solution for the inequality shown. What is a possible value for x?
love history [14]

Answer:

x is any number less than -64; i.e. -66

Step-by-step explanation:

Inequality

3x + 23y - 15 < 0

where point (x,9) satisfies this

Substitute 9 for y

3x + 23(9) - 15 < 0

3x + 207 - 15 < 0

3x + 192 < 0       Take away 192 from both sides

3x < -192             Divide both sides by 3 to isolate x

x < -64


Check:

3(-64) + 23(9) -15 < 0

-192 + 207 - 15 < 0

-192 + 192 < 0

Therefore x must be less that -64 to satisfy the point (x, 9) in this inequality.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
3y - 12x =20 function form?
alisha [4.7K]
3y - 12x = 20

3y = 20 + 12x

y = (20/3) + 4x
6 0
3 years ago
What is the answer for this problem ?
Norma-Jean [14]
The answer for this is 3(k+6)^2 u need to factor this so use magic X
7 0
3 years ago
When finding the product (x – 3)(x + 4), what would you add to x(exponent of 2)-3x to get the final answer?
slamgirl [31]
The answer to your question is 4x-12
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Kx + 3x = 4 solve for x.
    12·1 answer
  • DIG DEEPER At a restaurant, when a customer buys 4 pretzels, the fifth pretzel is free. Soft pretzels cost $3.90 each. You order
    14·1 answer
  • NOT THE SAME 1 FROM BEFORE
    8·1 answer
  • Number of daily visitors of a park in Dubai at the end of 2012 was 5000 This was predicted to increase at a rate of 6% each year
    11·2 answers
  • I dont understand what its asking me to do? there no question ​
    15·1 answer
  • The chart shows the results of 20 spins that Kristie made with a spinner.
    15·1 answer
  • Factorise p² + pq - p³ - q² completely ​
    15·1 answer
  • If m∠4 = 100°, what is m∠5?
    8·2 answers
  • What should be the first step in adding these equation to eliminate y 12x - 2y = -1 + 4x + 6y =-4
    5·1 answer
  • Bianca vrea sa facă fundițe din panglici.Ea are 4 panglici de câte 5 metri.Pentru o fundița,ii trebuie un metru de panglica.Cate
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!