1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
romanna [79]
3 years ago
6

A window is being replaced with tinted glass. The plan at the right shows the design of the window. Each unit length represents

1 foot. The glass costs $28 per square foot. How much will it cost to replace the glass?
Mathematics
1 answer:
PolarNik [594]3 years ago
7 0
The answer is $911.68.

After a little research on the internet, I found the design of the window.
First, you need to find the area of the window which is a composite figure made up of a rectangle and a circle. So, the total area (A) is the sum of the area of the rectangle (A1) and the area of the circle (A2).

Area of the rectangle with length l and width w is:
A = l * w
According to the image, l = 5 ft and w = 4 ft.
A1 = 5 * 4 = 20 ft²

Area of the circle with radius r is:
A = r²π
According to the image, r = 2 ft.
A2 = 2² * 3.14 = 12.56 ft²

The area of the window is:
A = A1 + A = 20 ft² + 12.56 ft² = 32.56 ft²

<span>The glass costs $28 per square foot, so to replace the glass will cost:
</span>32.56 ft² * $28/ft² = $911.68
You might be interested in
Algebra 2 help!! Find the value of k
Oksana_A [137]

13  By the factor theorem, if the function is divisible by x - 3 then f(3) = 0. So we have:-

2(3)^3 + k(3)^2 + 7(3) - 3 = 0

9k = 3 - 21 - 54 = -72

k =  -72/9 =  -8 answer

14.   Similarly ,   f(-4) = 0 , so we have:-

(-4)^3 + 9(-4)^2 + k(-4) - 12 = 0

-64 + 144 - 4k - 12 = 0

4k = -64 + 144 - 12 = 68

k = 68/4

k = 17   answer

4 0
3 years ago
1. Complete the statement. If a transversal intersects two parallel lines, then corresponding angles are
Gekata [30.6K]

Answer:

none of these dude

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
How are rates and ratios similar?
Elza [17]
A rate<span> is a </span>ratio<span> between two quantities of </span>different<span> units, likes miles and hours, or dollars and gallons.</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need someone to write me a narrative on how to solve this problem please!
mafiozo [28]
DONT TRUST LINKS PEOPLE GIVE YOU!! It is used to steal personal information.
4 0
3 years ago
Which graph represents the function f(x) = log(-2(x + 2))?
AleksandrR [38]
I think my sister had this problem before and i remember it i’m pretty sure it’s a the line should end at -2
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If 15 books cost $90, what is the unit price?
    9·2 answers
  • one extra large pizza serves about 4 people if you want to have a picnic with 26 people how many whole pizzas should you get ass
    9·1 answer
  • Which Property Is Shown By 2+5 = 5+2?
    8·2 answers
  • Triple a number divided by 5
    14·1 answer
  • Find the Measure of side C
    12·1 answer
  • Determine whether each sequence is an arithmetic sequence. Write yes or no. Explain. 4, 7, 9, 12, ...​
    14·1 answer
  • In the given polygon, AC= 5x - 24, AO= 3. Find x. NO LINKS!!!​
    10·2 answers
  • Solve for x: 3x − 2 &gt; 5x + 10. (5 points)
    14·1 answer
  • The equation that passes through (3,6) and is perpendicular to 3x - 4y = - 2
    14·1 answer
  • -2a<br> 0b<br> -2<br> × -5b<br> 4<br> × -b
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!