1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvv77 [185]
3 years ago
12

Elliot is taking a four question multiple choice test. Each question has four possible answers. He is going to completely guess

on each question and he will get 5 points for every correct answer and lose two points for every incorrect answer. How many points can he expect to earn on the test (round to the nearest whole number)?
Mathematics
1 answer:
LekaFEV [45]3 years ago
3 0
-1 points, because probality is that he will get 1 correct, giving him 5 points, but he will probably get 3 wrong, taking away 6 points. 5-6 equals -1
You might be interested in
Which best summmarize the pyhagorean theorem
andre [41]

Answer: the sum of the squares of the lengths of the legs of a right triangle equal the square of the length of the hypotenuse

Step-by-step explanation: hope it helps

6 0
3 years ago
The circle below is centered at the origin and has a radius of 4. What is its equation?
Alecsey [184]

Answer:

C) x^2 + y^2 = 16

Step-by-step explanation:

<h2><u>Find the equation </u></h2>

since the radius is  4 this means that anywhere from the center of the circle to the edge of the circle is 4. hence :

place the horizontal line of the radius where y = 0 .

this means that if y = 0 , then x = 4

therefore :

x^2 + y^2

4^2 + 0^2

= 16

<h3><u>hence the answer is C ) x^2 + y^2 = 16</u></h3>
7 0
3 years ago
You buy 6 apples for $33. WHat is the cost of 10 pounds of apples
Mariana [72]
10 lbs of apples will cost $55 

How? Well...

First, you would need to find the unit rate, which is 5.5
You find the unit rate by simply dividing 33 by 6. Next, after you found your unit rate, you're going to multiply that by 10. We now know that 10 x 5.5= 55. Therefore, you will need $55 for 10 lbs of apples.
5 0
3 years ago
38 centimeters=_or_meters
KATRIN_1 [288]
38 centimeters = 0.38 meters 
6 0
3 years ago
Solve the equation thanks!
AlladinOne [14]

Answer:

c = \frac{27}{40}

Step-by-step explanation:

To eliminate the fractions, multiply all terms by the lowest common multiple of 8 and 5

The lowest common multiple of 8 and 5 is 40

5 + 40c = 32 ( subtract 5 from both sides )

40c = 27 ( divide both sides by 40 )

c = \frac{27}{40}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Question 1(Multiple Choice Worth 1 points)
    8·2 answers
  • A polynomial function can be written as (x − 1)(x − 4)(x + 7). What are the x-intercepts of the graph of this function
    5·2 answers
  • X-2=144<br>Find all complex number solutions
    13·1 answer
  • What is algebraic notation?
    10·1 answer
  • Determine the missing measures.<br> 38, a=
    13·1 answer
  • Which fractions are greater than -2/9 ?Choose exactly two answers that are correct. A. -7/12 B. -1/15 C. -1/3 D. -1/9
    7·1 answer
  • A Sociology student investigated the association between a country’s Literacy Rate and Life Expec- tancy, and then drew the conc
    15·1 answer
  • I make $8 dollars per hour (H) for babysitting. I make a total (T) dollars babysitting on Saturday. In the space below, identify
    7·1 answer
  • How much water should be added to a 15 gallon solution of 35% hydrogen peroxide to create an 8% solution? how many gallons would
    14·1 answer
  • Two step equation<br><br> x + 9/2 = 3
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!