1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natalija [7]
3 years ago
14

The sum of 3/4 and 18/19 is closest to 0, 1, 2

Mathematics
2 answers:
QveST [7]3 years ago
6 0

Answer: 2

Explanation:

In order to sum two rational numbers, we should find their lowest common denominator. In this case, the two fractions are

\frac{3}{4}

\frac{18}{19}

so, their lowest common denominator is 4\cdot 19=76. So, the sum of the two numbers becomes

\frac{3}{4}+\frac{18}{19}=\frac{3 \cdot 19+18\cdot 4}{76}=\frac{57+72}{76}=\frac{129}{76}=1.697..

So, this number is closer to 2.


professor190 [17]3 years ago
5 0

Answer:

1.69 it is closest to 2.

Step-by-step explanation:

Given : \frac{3}{4} and  \frac{18}{19}

To find  : Sum

Solution We have given that  \frac{3}{4} and  \frac{18}{19}

\frac{3}{4} +  \frac{18}{19}

Least common multiple of 4 and 19 is 76

So, \frac{3*19}{4 *19} +  \frac{18 *4}{19*4}

\frac{57}{76} +  \frac{72}{76}

Now , the denominator is equal then combine the fraction

\frac{57 + 72}{76}

\frac{129}{76}

Sum  = 1.69

Therefore, 1.69 it is closest to 2.

You might be interested in
Help!!!..
vichka [17]

Answer:

It would be $ 8.25 without the tax.

Step-by-step explanation:

If you add $2.75(the cost for bowling shoes) then multiply the cost for one bowling game by 3, since she played 3 games, then add that to the cost of shoes, then add the cost for the food, which gives your $12.00. Then take 50% of the price of bowling games. Which is $3.75. Then replace that with the original price of the 3 bowling games! Which gets you.....$8.2 for the total cost without tax

3 0
3 years ago
Compute the mode, median, and mean for 23455
Katarina [22]

See picture for math work and answer.

7 0
3 years ago
5% sales tax on a $30 purchase
Molodets [167]

Answer:

29.50

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
The senior classes at High School A and High School B planned separate trips to the indoor climbing gym. The senior class at Hig
Airida [17]

Answer:

A van can carry 15 students and a bus can carry 966 students

4 0
3 years ago
Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
Alinara [238K]
$3 for 1 square yard
$0.93 for 1 oz
$1.8 for 1 L
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find MN please help me
    5·1 answer
  • Convert 22 meters to millimeters​
    7·1 answer
  • PLEASE HELPPP<br> The prime factorization of 324 can be written as <br> 2a • 3b, where a = and b=
    10·2 answers
  • How are the values of the two 4s related in 0.044
    9·2 answers
  • Solve the inequality. Graph the solution set. 26 + 6b 2(3b + 4)
    14·2 answers
  • What is the angle in both radians and degrees determined by an arc of length 2pi meters on a circle of radius 8 meters?
    12·1 answer
  • PLEASE HELP!!!! I WILL MARK BRAINLIEST!!!!
    6·1 answer
  • Whats the answer to 10/y = 2/9
    13·2 answers
  • Pls help me with this
    15·2 answers
  • How much times longer is Jupiter’s orbit than earth’s orbit?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!