1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
3 years ago
11

1.6x = 2 What does x equal

Mathematics
2 answers:
algol133 years ago
7 0

Answer:

x = 1.25

Step-by-step explanation:

Divide 1.6 on both sides to isolate x. 2 ÷ 1.6 = 1.25, so x = 1.25

Serhud [2]3 years ago
6 0

Answer: 1.25

Step-by-step explanation:

x=2/1.6

x=1.25

You might be interested in
What is the value of y in the equation 4 + y = −3?
omeli [17]

4 + y = -3

subtract 4 from each side

y = -3-4

y = -7

4 0
3 years ago
Which of the following represents a number squared is equal to twenty more than nine times that number ?
Neko [114]

Answer:

I believe it's B

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
If i am making $4 billion / sec then how much money would i have in 10 minutes? if i am making $6 billion / sec then how much mo
Ghella [55]
If you are making 4 billion a second do 4,000,000,000 x 60 = 240,000,000,000
Then times that by 10 which equals. 2,400,000,000,000

Is the answer for the second one
6,000,000,000 x 60 x 60 x 2 = 1,296,000,000,000,000
3 0
3 years ago
How do I find the median for 77,82,87,85,32,78?
alisha [4.7K]

Answer:

80

Step-by-step explanation:

The median is the middle value of the data arranged in ascending order. If there is no exact middle then the median is the average of the 2 values either side of the middle

Arrange the data in ascending order ( smallest to largest )

32, 77, 78, 82, 85, 87

There is no value exactly in the middle, use the average

median = \frac{78+82}{2} = \frac{160}{2} = 80

5 0
3 years ago
Of the relation
RideAnS [48]

Answer:

Domain is x and Range is y

Step-by-step explanation:

Domain-(16,-15,22,-1,-6)

Range-(5,-17,-16,-4,-14)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Three notebooks at school supply store cost $4.76.<br> What is the unit rate?
    9·1 answer
  • Three workers can do a job in 28 hours. How many more workers are needed to do this job in 12 hours?
    9·2 answers
  • Calculate the total amount and compound interest on RS 8,000 for a year at the rate of 9% per annum compounded half yearly.
    9·1 answer
  • K-mart buys lego solar systems for $165 and marks them up 3/5 of the price. How much do they sell for?
    11·1 answer
  • A toll bridge charges $1.00 for passenger cars and $2.25 for other vehicles. Suppose that during daytime hours, 60% of all vehic
    11·1 answer
  • ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer CORRECTLY! NO guessing. I say no guessing because people usually g
    6·2 answers
  • Find the slope and y-intercept for the equation that passes through
    15·1 answer
  • A student is thinking of an approximate value for square root (67). What should her<br> answer be? *
    9·2 answers
  • Substitute 2m + n =0 and m + 2n =3
    9·1 answer
  • What is 2+2 fjjfjfjfjfjfjfjffjfffjf fjfjfjjffjfjfjfjf
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!