Answer:
$8
Step-by-step explanation:
Each pack includes one pack of popcorn and one pack of candy. Since Jenny bought 4 packs, and it cost $32 in total, the equation will look like:
4x = 32
To solve this you divide 4 into each side of the equation:
4x = 32
---- ----
4 4
x = 8
The answer is 8.
Hope this helped.
Graph D, because no x-value repeats and it passes the vertical line test.
The answer to your question is D
.5 x 8= 4 pounds
.5 x 10=5 pounds
.5 x 12=6 pounds
.5 x 16=8 pounds
The first month has the equation raised to 11 which is the number of months left in the period.
So each month the equation would be the same except it would be raised to 1 less than the previous month.
Month 2 = 50(1.003)^10
Month 3 = 50(1.003)^9
Month 4 = 50(1.003)^8
Month 5 = 50(1.003)^7
Month 6 = 50(1.003)^6
Month 7 = 50(1.003)^5
Month 8 = 50(1.003)^4
Month 9 = 50(1.003)^3
Month 10 = 50(1.003)^2
Month 11 = 50(1.003)^1
Month 12 = 50(1.003) ( the last month would not be raised to anything)