1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
maks197457 [2]
3 years ago
5

On Mr. Jones' farm there were exactly 6 cows for every pig. Mr. Jones had blank pigs. He had 114 cows. Fill in the blank.

Mathematics
1 answer:
mihalych1998 [28]3 years ago
3 0

Answer:

19

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Soup ordinarily priced at 2 cans for .33 cents may be purchased in lots of one dozen for 1.74, what is the savings per a can whe
Sidana [21]

Answer:

Savings per can would be 0.02 cents when purchased in lots.

Step-by-step explanation:

Given:

Ordinary price of soup 2 cans = 0.33 cents.

When purchases in lots 12 cans = 1.74

We need to find the saving per can when purchased in Lots.

Solution:

Ordinary price of soup 2 cans = 0.33 cents.

1 can  = Cost of 1 can when purchased ordinary.

By Using Unitary method we get;

Cost of 1 can when purchased ordinary = \frac{0.33}{2} = 0.165\ cents/can

Now we will find the Cost of 1 can when purchased in lot.

12 cans = 1.74

1 can = Cost of 1 can when purchase in lot.

Again by using Unitary method we get;

Cost of 1 can when purchase in lot = \frac{1.74}{12} = 0.145\ cents/can

Savings = Cost of 1 can when purchase in lot - Cost of 1 can when purchased ordinary

Savings = 0.165-0.145=0.02\ cents/can

Hence Savings per can would be 0.02 cents when purchased in lots.

5 0
3 years ago
When money loses some of its value over time, it is caused by
ipn [44]

Answer:

D: Inflation

money loses value over time because there may be new laws or regulations that will make the value change i think thats part of it but it is D

5 0
2 years ago
HELP MEEEEEE 20 pOInts
iVinArrow [24]

Answer:

55:5

121:11

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
50 points. Please quick.
Allisa [31]

Answer:

Condition A.  

A rectangle with four right angles  

There can be many quadrilaterals satisfying this condition.

Condition B.

A square with one side measuring 5 inches

There can be only one quadrilateral satisfying this condition.

Condition C.

A rhombus with one angle measuring 43°

There can be many quadrilaterals satisfying this condition.

Condition D.

A parallelogram with one angle measuring 32°

There can be many quadrilaterals satisfying this condition.

Condition E.

A parallelogram with one angle measuring 48° and adjacent sides measuring 6 inches and 8 inches.

There can be only one quadrilateral satisfying this condition.

Condition F.

A rectangle with adjacent sides measuring 4 inches and 3 inches.

There can be only one quadrilateral satisfying this condition

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
PLEASE HELP<br> Simplify (3x2 − 2) + (2x2 − 6x + 3).
leva [86]
The whole equation simplified to one answer is 5
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the perimeter of a square window with sides 36 inches long?
    6·2 answers
  • If f(x)=4x-1 find f(3)
    9·1 answer
  • Plz help!!!!!!!!!!!!!!
    15·2 answers
  • A 2-gallon jug of water costs $8.24. What is the price per quart?
    13·1 answer
  • For each sentence, write an equation. Solve the equation to find the number
    6·1 answer
  • NEED HELP WITH PART B ASAP!
    7·2 answers
  • The running trail in the local park is 2.826 miles long. If the park board were planning to extend the trail by 1.46 miles, what
    9·1 answer
  • -"7x + 9 In the expresion show, which of the following is the coefficient?
    8·2 answers
  • The scale of a map says that 4 cm represents 5 km.
    7·1 answer
  • Solve for x. Write both solutions separated by a comma. 4x^2-7x-2=0
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!