1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lubasha [3.4K]
3 years ago
6

A car salesperson earns a base salary og 30,000 plus a comission of 1500 for every car ge sells. Write an equation that shows th

e total amount of income the salesperson earns, if he sells x cars in a year.
Mathematics
1 answer:
Radda [10]3 years ago
4 0
30,000+(1500*X)=amount of income per year
You might be interested in
$10,000+8.55 sales tax
Pavlova-9 [17]

Answer:

$10,008.55

Add 10000, and 8.55 to give the total.

10,000.00

The cents will be .55 since the $10,000 does not have any cents included.

The $8 will stay since the $10,000 does not have any dollars below 10 dollars.

So, the answer will be $10,008.55

4 0
3 years ago
What is the unit rate in feet per second for 240 yards/ 1 hour
Rzqust [24]
Take 60 minutes and times that by 60 to find your seconds. (s)
Next, take 240 times 3 to find your feet. (f)
Then, take your feet divided by seconds. (T)

f/s =T
6 0
4 years ago
PLS PLS HELP ME PLS
kolbaska11 [484]

Answer:

All I see is white need to post another

4 0
3 years ago
Help, pls. In an algebra test rn
Nata [24]
I cannot see the picture
6 0
3 years ago
5+7k>=-30 and -4k +4>20​
Slav-nsk [51]

Answer:

\large\boxed{-5\leq k

Step-by-step explanation:

5+7k\geq-30\ \wedge\ -4k+4>20\\\\5+7k\geq-30\qquad\text{subtract 5 from both sides}\\7k\geq-35\qquad\text{divide both sides by 7}\\\boxed{k\geq-5}\\\\-4k+4>20\qquad\text{subtract 4 from both sides}\\-4k>16\qquad\text{change the signs}\\4k

7 0
3 years ago
Other questions:
  • A bag contains 10 pounds of dog food. A family feeds their dogs 0.85 pound of dog food a day. How much dog food is left in the b
    10·2 answers
  • HELP PLEASE???<br> !!!<br> ???<br> ???
    13·1 answer
  • What is the volume of a cube that has edges of 3 3/4
    6·1 answer
  • You invest in $5,000 in an account earning simple interests. The balance after 6 years is $6,200. What is the interests rate?
    11·1 answer
  • What is the equation in point-slope form of the line passing through (3, 6) and (−2, 1)?
    5·1 answer
  • What is the order of 75%,1/3,3/8 and0.625 from least to greatest
    6·2 answers
  • A student writes the equation for a line that has a slope of -6 and passes through the point (2, –8).
    10·1 answer
  • An arfican elephant weighs 6 tons what is the weight of the elephant in pounds? 2000 pounds = 1 ton
    9·1 answer
  • 3/4 + 1/2 times 2 please help thanks
    12·1 answer
  • A recipe calls for 2 cups of cashews for 3 cups of flour. Using the same recipe, how many cups of flour will you need for 5 cups
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!