1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alina1380 [7]
3 years ago
7

The parallelogram shown below has an area of 404040 units^2 2 squared.

Mathematics
1 answer:
TEA [102]3 years ago
8 0

Question:

The parallelogram shown below has an area of 40 units squared.

Find the missing base.

Answer:

See Explanation Below

Step-by-step explanation:

The question is incomplete as the diagram which shows the dimension of the parallelogram is not attached.

However, I'll give a general explanation on how to get the base of the parallelogram. If you follow this explanation, you'll get the right answer regarding your question.

The area of a parallelogram is calculated as thus.

Area = Base * Height

Given that the area = 40 units²

Let's assume the height of the parallelogram is 10 unit.

All you need to do is to plug in these values in the formula above..

Area = Base * Height becomes

40 = Base * 10

Divide both sides by 10

40/10 = Base * 10/10

4 = Base

Hence, Base = 4 units

Or take for instance the height is 5 units.

You'll still follow the simple steps as it is above.

Area = Base * Height becomes

40 = Base * 5

Divide both sides by 5

40/5 = Base * 5/5

8 = Base

Hence, Base = 8 units

You might be interested in
three sets of the sum of a number and four are added to the sum of seven times the same number and thirteen
almond37 [142]

The algebraic expression for given statement is: 10x + 25 or 3(x + 4) + (7x + 13)

<em><u>Solution:</u></em>

Given the statement:

Three sets of a sum of a number and four are added to the sum of seven times the same number and thirteen

Let us first understand the given statement,

Let the number be "x"

" sum of a number and four" means x + 4

"Three sets of a sum of a number and four" translated to 3(x + 4)

"sum of seven times the same number and thirteen" means 7x + 13

<em><u>Thus the algebraic expression for given statement is:</u></em>

3(x+4)+(7x + 13)

<em><u>Using distributive property in above expression</u></em>

a(b+c) = ab + bc

Therefore,

3(x+4)+(7x + 13) = 3x + 12 + 7x + 13

<em><u>Combine the like terms</u></em>

3(x+4)+(7x + 13) = 10x+25

Thus the required expression for given statement is: 10x + 25 or 3(x + 4) + (7x + 13)

7 0
3 years ago
Use the following data set to answer numbers 1 - 4.
alukav5142 [94]

Answer:

1. 13+18+13+14+13+16+14+21+13

= 145/9

=16.11

2. Range =145

3. Mode =13

4. Median =14

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is less than 0.37
Dafna1 [17]
Well it depends on how you write it 0.36 is lower and so is .36 and any numbers added will make the number smaller like 0.364
5 0
3 years ago
A convenience store sells two brands of orange juice. Brand A contains 8 fluid ounces and cost 1.28 Brand B contains 12 fluid ou
lapo4ka [179]
Brand b is 2 cents cheaper than brand a because it is 14 cents per ounce and brand a is 16 cents per ounce you do 1.68 divided by 12 and 1.28 divided by 8
7 0
3 years ago
738 x 695<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=795%20%5Ctimes%20695%20%20" id="TexFormula1" title="795 \times 695 " alt="795 \t
Furkat [3]

Answer:

738 x 695 = 512910

795 x 695 = 552525

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
Other questions:
  • The price of a calculator has decreased from
    7·2 answers
  • What are some Examples of similar triangles or polygons that you may see in the real world?
    15·1 answer
  • What property would justify the following statement? If a = b and b = c, then a = c. Addition Property Reflexive Property Subtra
    8·1 answer
  • Cabrina and Dabney are attending a conference. After the​ conference, Cabrina drives home to Boise at an average speed of 7575 m
    9·2 answers
  • Please help!! 20 POINTS
    11·1 answer
  • Solve the inequality 3x&gt;12 please help me !
    14·2 answers
  • Simplify to a single power of 3
    15·1 answer
  • Write as decimal 2.8+ 7.2222=
    14·1 answer
  • A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?
    8·1 answer
  • a fast food chain surveyed a random sample of students to determine what pizza they prefer. Based on the results, how many of th
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!