1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dem82 [27]
3 years ago
8

A 3-gallon bottle of fabric softener costs $28.92. What is the price per quart?

Mathematics
1 answer:
bixtya [17]3 years ago
8 0

Answer:

$2.41

Step-by-step explanation:

There are 4 quarts in a gallon. If there are 3 gallons that means there is 12 quarts (3x4=12) You then take $28.92 and divide it by 12, which will give you 2.40833333 and on and on, you round that to $2.41. I hope that helps!

You might be interested in
9x + бу = 36<br> Help ASAP Thanks
dangina [55]

Answer:

x=2

y=3

Step-by-step explanation:

9x2= 18, 6x3=18. 18+18=36

7 0
3 years ago
Please I need some help on this
jeyben [28]

Answer:

Step-by-step explanation: a

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve the inequality. -54&lt;2 1/4x
Leona [35]

Divide each side by 2 1/4 to get x by itself. The answer is -24 < x and the sign didn't change because we didn't divide by a negative.

5 0
3 years ago
Explain how you can tell 5/12 is less than 1/2 without using a model?
castortr0y [4]
5/12 is less than 1/2 because 6/12 = 1/2
Therefore, there are not enough 1/12 pieces to equal or exceed 1/2.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the length of a line segment that extends from (-3 , 4) to (4, 4)?
PolarNik [594]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

using the distance formula

√(4- -3)^2 + (4-4)^2

√49

7

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • (2 + 5i)(2 + i) <br><br> please help me to understand how to do it
    6·1 answer
  • Laura is baking a cake. The recipe says that she has to mix 64 grams of chocolate powder to the flour. Laura knows that 1 cup of
    10·2 answers
  • Write as an equation: Alice, Barbara, and Carol are sisters. Alice is 3 years younger than Barbara, and Barbara is 5 years young
    11·1 answer
  • Suppose that in a survey of 1,000 U.S. residents, 721 residents believed that the amount of violent television programming had i
    13·1 answer
  • Imagine a world in which only decimals, not fractions, are used. How would your life be different?
    13·1 answer
  • A group of college students are asked: "Including elementary, middle school, high school, trade school, and college, how many sc
    11·2 answers
  • Round to the nearest given place.<br> 1.15294 thousandths
    13·2 answers
  • How do you solve this question ???
    10·1 answer
  • If a 12 ounce bag of popcorn at the theater cost $5.50. How much would a 30 ounce bag cost? $10.00
    10·1 answer
  • Write a real-world problem given the equation 2/3x = 12. Then solve the equation.
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!