1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natasha2012 [34]
4 years ago
7

Find the following using number line. 6 + 7 + 7

Mathematics
1 answer:
max2010maxim [7]4 years ago
7 0
Wher is the number line duh
You might be interested in
If the ratio of dogs to cats at an animal shelter is 2:5, then the number of cats is _____ times the number of dogs.
lys-0071 [83]
What number you have to multiply 2 to get 5. 
Or 2*x=5 solve for x
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What’s 2(2x+10)=3(x+6)
Natali [406]
X=-2
2(2(-2)+10)= 2(-4+10)= 2(6)=12
3(-2+6)=3(4)=12
5 0
4 years ago
Read 2 more answers
A bakery offers a sale price of $2.90 for 4 muffins. What is the price per dozen?
laila [671]

Answer:

4 muffins are of $2.90

1 muffin is of  2.90/4 =0.725

1 dozen(12 muffens) 0.725x12=

Step-by-step explanation:

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
On Monday, Maria leaves her house for work and heads 20° east of north for 11 miles. On Tuesday, Maria visits her friend before
xxMikexx [17]
The answer to this question is 14.9 miles.
4 0
3 years ago
Please help me! (I'm new to Algebra)
KiRa [710]

Answer:

part A is crosby is correct because when u see multiplying by exponents, the exponents are gonna be added.

part B is  Adam is correct because when u divide numbers by exponents its gonna be subtracting the exponents

Step-by-step explanation:

hope this helps

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate for given replacement
    14·1 answer
  • 100 points and brainliest
    8·2 answers
  • What is the term for a point that varies greatly from all other data points
    15·1 answer
  • Question 3 (1 point)
    10·1 answer
  • I put in 6.32 for A but it’s still saying it’s wrong and I need the √ , I only need to answer this right to pass my summer schoo
    12·1 answer
  • ^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^
    6·2 answers
  • You throw a ball at a height of 5 feet above the ground. The height h (in feet)
    11·1 answer
  • Someone please help!! i will<br> make you a brainliest...i don’t want to fail:(((
    8·1 answer
  • HELP PLS I WILL GIVE BRIANLY!
    13·1 answer
  • Tom bought a television and paid of the original price, including tax. The original price of the television was $500. How much c
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!