Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
Step-by-step explanation:

Using the quadratic formula:

Since the discriminant is negative, -31, there are no real roots
Answer:
2(2−1)
Step-by-step explanation:
4−2
Grouping
Common factor
4−2
2(2−1)
Solution
2(2−1)
Start with the parent function f(x) = x³
Notice the function f(x) = (x - 4)³ that a value '4' is subtracted from 'x' ⇒ This means the function f(x) is translated four units to the right.
Then the function f(x) = ¹/₂ (x - 4)³, the function (x - 4)³ is halved vertically ⇒ Half the y-coordinate
Then the function f(x) = ¹/₂ (x - 4)³ + 5 that a value '5' is added to ¹/₂ (x - 4)³ ⇒ This means the function f(x) is translated five units up
So the order of transformation that is happening to f(x) = x³ is translation four units to the right, half the y-coordinate, then translate 5 units up.
Answer: your answers are correct. I inserted an image of the answers.