Mrs.plunket paid $1.78 for 2/3 of a pound of potatoes what is the price per pound of potatoes
2 answers:
I think it is 2.67 but i might be wrong
This question has a very simple answer
all you need to do is divide $1.78 by 2/3
for 1/3 pound of potatoes, it's about $0.89
the answer to your question is = $0.89
You might be interested in
Answer:

Step-by-step explanation:


I am joyous to assist you anytime.
Answer:
-1
Step-by-step explanation:
A = (0,0)
B = (1,-1)
Slope = (-1-0)/(1-0) = -1/1 = -1
Answer:
Both
Step-by-step explanation:
The answer is c.use pemdas❤️
This is the answer for you problems