1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
3 years ago
11

Mrs.plunket paid $1.78 for 2/3 of a pound of potatoes what is the price per pound of potatoes

Mathematics
2 answers:
Lesechka [4]3 years ago
4 0
I think it is 2.67 but i might be wrong
zalisa [80]3 years ago
4 0
This question has a very simple answer

all you need to do is divide $1.78 by 2/3

for 1/3 pound of potatoes, it's about $0.89

the answer to your question is = $0.89
You might be interested in
The school auditorium has 80 rows of seats. There are 50 seats in each row. What is the total number of seats in the chhool audi
Snezhnost [94]
The number of rows = 80

number of seats in 1 row = 50

total number of seats is the product of the number of rows and number of seats per row = 80*50 = 4000
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A hairdresser combined three bottles of shampoo into one bottle. The first bottle had 4.8 ounces of shampoo, the second bottle h
Korvikt [17]

Answer:

about 20

Step-by-step explanation:

its kindergarden math

6 0
3 years ago
What is the property of equality for AM = AM
Andrew [12]

Answer:

Reflexive

Step-by-step explanation:

When a=a, it is called the reflexive property

a=b then b=a is the symmetric property

a=b b=c then a=c is the transitive property

7 0
2 years ago
I really need help and would appreciate it if you helped out :)
MatroZZZ [7]
1
2.5
4
5.5
7

Hoped that helped and if you have any questions just ask bestie :)
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Enter the rate of change for the money earned, measured as dollars per delivery, between 0
Delicious77 [7]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

the average rate of change is 4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Multiply. assume that no denominator equals zero x^2-16
    9·1 answer
  • Two angles are drawn below. the measure of angle x is 90<br><br>a. 20<br>b. 60<br>c. 100<br>d. 120
    15·2 answers
  • If 4 pounds of sugar cost $2, the cost of 1 pound of sugar is $ and the cost of 10 pounds of sugar is $
    11·2 answers
  • What is the answer to 3x+5y=1; -6x-10y=14
    12·1 answer
  • the units digit of a two-digit number is twice the tens digit. If the digits are reversed, the new number is 9 less than the ori
    15·1 answer
  • Can someone help me with this problem
    15·1 answer
  • Which number line shows the solution 1/2x-2&gt;0
    11·1 answer
  • Please Help!!! Find the approximate volume by using 3.14 (not the pi key) Round to the nearest hundredth when necessary show you
    6·1 answer
  • Juan's puppy weighed 16 pounds at the age of 2 months. The puppy weighed 60 pounds at the age of 8 months. What is the percent c
    5·1 answer
  • Based on the scatterplot below, what is the most likely value for “Pounds of Apples” when “Number of Apples” is 80? A graph titl
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!