1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
alexandr1967 [171]
4 years ago
11

Mrs.plunket paid $1.78 for 2/3 of a pound of potatoes what is the price per pound of potatoes

Mathematics
2 answers:
Lesechka [4]4 years ago
4 0
I think it is 2.67 but i might be wrong
zalisa [80]4 years ago
4 0
This question has a very simple answer

all you need to do is divide $1.78 by 2/3

for 1/3 pound of potatoes, it's about $0.89

the answer to your question is = $0.89
You might be interested in
Points P, Q, and S are collinear . If bisects PQR, what is the measure of PQT?
stepladder [879]
719.81 and dont mind the rest of this it said i need 20 words lol and can u do my question plz ?
5 0
3 years ago
Anyone need help with multiplying decimals I got u
const2013 [10]

I know u gonna use calculator girl.

7 0
3 years ago
Charlies goal is to use less than 50 gallons of water per day. His water bill showed that he used 1524 gallons of water in 30 da
mash [69]
No he used 50.8 gallons a day 
\frac{1524}{30} =50.8
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is seven million written as numeral? ​
timama [110]

Answer: 7,000,000

A million= six zeroes

Ones, tens, hundreds, thousands, ten-thousands, hundred-thousands, millions

Each place value represents an additional zero

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Casey likes to run. She runs an additional 1/4 mile each day. On the last day, she ran 1 1/4 miles. If she ran 1/2 mile her firs
Salsk061 [2.6K]
Three days,
1 1/4 = 5/4  
1/2= 2/4
2/4+1/4= 3/4 the first day
5/4-3/4= 2/4 
2/4 = 1/4 and 1/4 = two days
the first day+ two days= 3 days
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The area of a square is equivalent to the area of a rectangle. If the side lengths of the rectangular three units and 12 units w
    13·1 answer
  • Anita is making a curtain to surround a table. she bought 3 1/4 yards of fabric. her total cpst was 13$. what was the cost per y
    9·1 answer
  • Zoe and Hannah share tips in the ratio 3:7 <br> Last week ,Zoe received £24
    7·1 answer
  • The probability that a lab specimen contains high levels of contamination is 0.10. A group of 4 independent samples are checked.
    13·1 answer
  • 32 + (-2) -2 please help
    10·2 answers
  • The product of 25 and a number f is 5
    12·1 answer
  • X=y2 is this equation a function?​
    8·2 answers
  • PLZ HELP!! Select the correct answer.
    8·2 answers
  • The height of a triangle is 5 less than its base. The area of the triangle is 42 square inches. Find the height and base
    15·1 answer
  • Whoever Figures Out the name closest to mines wins !!
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!