Answer:
The answer will be 7(2x - 1)
Step-by-step explanation:
1) Convert 7 and 1/2 to improper fraction. Use this rule: a b/c = ac + b/c

2) Simplify 7 × 2 to 14 .

3) Simplify 14 + 1 to 15.

4) Collect like terms.

5) simplify.

6) Factor out the common term 7.

Therefor, the answer is 7( 2x - 1 ).
Answer: The unit rate of $96 spent in 4 hours is, $24 per hour.
Step-by-step explanation: To find the unit rate, you will need to write the information as a ratio, $96/4 hours. If you divide 96 by 4 you will get 24. That means this person spends $24 every hour or $24 per hour or $24/1 hour.
Because it shows how Alabamians lived in 19th to the mid 20th century, and buildings that were safe from destruction.
Answer:
x int(-7.5, 0)
y int (0, 5.5)
Step-by-step explanation:
Answer:
A triangle is 180 degrees. Imagine that two angles would be given as maybe 89 and 30 degrees. With these two angles already given you can find the last third angle by adding the 2 given angles and subtracting it from 180. There fore it would look like 180-119=61. 61 would be your unknown angle degree.
<u>If you meant something else please comment I will help you more.</u>