1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
UNO [17]
4 years ago
11

Best describes the expression 7(y+5)?

Mathematics
1 answer:
stiv31 [10]4 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Photo math app

You might be interested in
Which equations represent the data in the table? Check
Studentka2010 [4]

Answer:

A,D, and E are the answers on E2020

3 0
3 years ago
X^2 + x^2=6^2 what is x​
nikitadnepr [17]

Answer:

x = ±3 sqrt(2)

Step-by-step explanation:

x^2 + x^2=6^2

Combine like terms

2x^2 = 6^2

Divide each side by 2

x^2 = * 6^2/2

Take the square root of each side

sqrt(x^2) =± sqrt(  6^2/2)

Remember that sqrt(a/b) = ±sqrt(a ) /sqrt(b)

x = ±sqrt(6^2)/sqrt(2)

x = ±6 /sqrt(2)

We do not leave square roots in the denominator, so we multiply the top and bottom by sqrt(2)

x = ±6 /sqrt(2) * sqrt(2)/ sqrt(2)

x = ±6 *sqrt(2) /( sqrt(2)*sqrt(2))

x =  ±6 sqrt(2) /(2)

x = ±3 sqrt(2)

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Find the Least Common<br>Multiple of 26 and 38.​
Drupady [299]

Answer:

494

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
It’s right angle trig<br><br> WILL MARK BRAINLIEST!!!
erastova [34]

c = 17.78

b = 12.12

............

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please! I need this question done super fast.
vekshin1

Answer: The answer is yes because figure B is figure A divided by 2

5 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • keisha runs each lap in 8 minutes. she will run less than 7 laps today. what are the possible numbers of minutes she will run to
    6·2 answers
  • A triangle has one angle that measures 64 degrees, one angle that measures 41 degrees, and one angle that measures 75 degrees.
    14·1 answer
  • An appliance store sells a washer-dryer combination for $2650. If the washer cost $425 more than the dryer, find the cost of eac
    10·2 answers
  • Which is the correct answer?
    7·1 answer
  • Find the volume of the cylinder.
    15·1 answer
  • What is the rule for the following geometric sequence? 64, -128, 256, -512...
    12·1 answer
  • A certain type of bacteria doubles every hour. If you have two cells of this bacteria, how many will you have at the end of the
    9·1 answer
  • Can a graph be linear with a outlier
    5·1 answer
  • Find the product: Negative StartFraction 4 over 9 EndFraction and Negative StartFraction 3 over 8 EndFraction
    8·2 answers
  • A bakery offers a sale price of $3.30 for 3 muffins. what is the price per dozen?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!