Answer:
x=2
Step-by-step explanation:
To solve, we need to isolate the variable, x
5x-18=2(3x-12) +4
Distribute the 2
5x-18=2*3x + 2*-12 +4
5x-18=6x-24+4
Combine like terms (add -24 and 4)
5x-18=6x-20
Add 18 to both sides
5x=6x-2
Subtract 6x from both sides
-x=-2
Divide both sides by -1
x=2
Answer:
40%
Step-by-step explanation:
Our fraction would be 22/55. You can divide and then multiply by 100 to get your percentage.
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
Answer:
B, C, and D
Step-by-step explanation:
Just some simple maths, look at it like railroad tracks and act it out as such, with lines a and b being parallel. Angle 6 is 75, Angle 1 is 105
You wouldn't use, cm,m,km,kg,or anything like that.. you would use capacity.. (fancy word for liquid) So, for liquid you would use L, litres or gallons, or millilitres.