1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Y_Kistochka [10]
3 years ago
14

Can someone help me plz. my answer was 9 but it was wrong. plz help!! solve for x 3x+9=27

Mathematics
1 answer:
bija089 [108]3 years ago
3 0
The answer is 6
See attached.

You might be interested in
Mika is a local farmer who is interested in how often residents in her town go to a farmer's market each month. She surveys 124
Murljashka [212]

Answer:

i found this pictur about how to solve

5 0
3 years ago
Help on this one. You will get 10 points
ad-work [718]

Answer:

A.true

Step-by-step explanation:

The domain of a quadratic function in standard form is always all real numbers, meaning you can substitute any real number for x. The range of a function is the set of all real values of y that you can get by plugging real numbers into x.

8 0
3 years ago
Last week, Brianna earned $565.75, which included a $100 bonus. She makes $11.50 an hour. Which equation and solution can be use
cluponka [151]
Its 677.25 hope it helps 
3 0
3 years ago
Emily and her children went into a grocery store and she bought $20.80 worth of bananas and peaches. Each banana costs $0.80 and
MakcuM [25]

Answer:

The number of bananas that Emily bought was 6 and the number of peaches that Emily bought was 8

Step-by-step explanation:

<u><em>The complete question is</em></u>

Emily and her children went into a grocery store and she bought $20.80 worth of bananas and peaches. Each banana costs $0.80 and each peach costs $2. She bought  a total of 14 peaches and bananas altogether. Determine the number of peaches and the  number of bananas that Emily bought

Let

x ----> the number of bananas that Emily bought

y ----> the number of peaches that Emily bought

we know that

She bought  a total of 14 bananas and peaches altogether

so

x+y=14 -----> equation A

She bought $20.80 worth of bananas and peaches

so

0.80x+2y=20.80 -----> equation B

Solve the system by graphing

Remember that the solution is the intersection point both graphs

using a graphing tool

The solution is the point (6,8)

see the attached figure

therefore

The number of bananas that Emily bought was 6 and the number of peaches that Emily bought was 8

3 0
3 years ago
What is 16,473 to the nearest hundred
Verizon [17]
The number "4" is in the hundreds place. To the right is 7, and since it's greater than five it rounds up. So 16,473 to the nearest hundred is 16,500. Hope this helped!
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Write each fraction as a decimal . use bar notation if necessary four ninth
    12·1 answer
  • Simplify this algebraic expression completely. <br> 6x – 4(x + 3)
    14·2 answers
  • What is the equation of a line with a slope of -1/2 and passes through the point (6,-6)
    13·1 answer
  • Jonathan buys 400 grams of trail mix that contain 18% cashew nuts. He mixes it with 200 grams of trail mix that contain 7% cashe
    5·1 answer
  • Write in quadratic form <br> f(x)=(x+2)^2
    7·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $3.05 for 6 muffins what is the price per dozen
    7·1 answer
  • Chris has a job selling newspapers every morning. He received a base pay of $7.45 a day and also gets 15 cents for every paper h
    9·1 answer
  • Elena bouggt 8 tokens for $4.40. At this rate: How many tokens could she buy with $6.05? Do not include units (tokens) in your a
    8·1 answer
  • There are approximately Pi times 10,000,000 seconds in one ____?
    15·2 answers
  • The midpoint of AB is M(-3, 0). If the coordinates of A are (1,-4), what are the coordinates of B?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!