Answer:
lin
Step-by-step explanation:
Answer:
$24.06
Step-by-step explanation:
20%(120.30) = 0.2*120.3 = $24.06
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
Answer:
The answer is
<h2>

</h2>
Step-by-step explanation:

To find the inverse of f(x) , equate f(x) to y
That's
y = f(x)
We have

Next interchange the terms that's x becomes y and y becomes x

<u>Next solve for y</u>
Move 3 to the other side of the equation
That's

<u>Divide both sides by 25</u>

We have the final answer as

Hope this helps you
Answer:
x > -4
Step-by-step explanation:
Inequalities like these are solved the same way equations are solved, except when multiplying both sides you flip the less than/greater than sign:
3x + 7 > -x -9
3x + 7 - 7 > -x -9 -7 Subtract 7 from both sides
3x > -x -16
3x + x > -x -16 + x add x to both sides
4x > -16
>
divide both sides by 4
x > -4
In this case the inequality sign did not have to be flipped since we never multiply both sides by a negative number.