1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
brilliants [131]
2 years ago
7

What is the measure of angle 1? WILL GIVE BRAINLIEST!

Mathematics
1 answer:
V125BC [204]2 years ago
3 0

Answer:

angle 1 is 176

180-4=176

You might be interested in
byron purchased a $5000 certificsye of deposit at his local bank the cd will pau him 7% simple interest at the end of 2 years ho
Mekhanik [1.2K]
5000(1+.07)^2
5000(1.07)^2
5000(1.14)
5,700
Your final answer should be 5,700$. If you wanna double check you would use the equation fv=bv(1+r/m)^mt
4 0
3 years ago
Is(5, 6)a solution to the inequality<br> y &lt; 2x + 4 ?
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

yes

Step-by-step explanation:

y < 2x +4

6 < 2·5 +4

6 < 14

4 0
2 years ago
Using the discriminant, how many real number solutions does this equation have? 3x^2 – 2 = 5x
Anvisha [2.4K]
The discriminant of this equation is 49. The solutions for this equation are x=2 and x=-\frac{1}{3}
I hope that helps.
7 0
2 years ago
96 divided by 6 distributive property of multuiplication
ololo11 [35]

Do 96 divided by 6.

6 goes into 96 16 times. therefore, your answer is 16

6 0
2 years ago
I need answers to these questions
GalinKa [24]

Answer is in the attached file...

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is 7 divided by 28 times 10?
    12·2 answers
  • What fraction is equivalent to -0.06
    9·2 answers
  • Please help fast! How do you use Scatterpoints in a graph?
    8·1 answer
  • -2y+x=2y-8 what is the y-int and x-int?
    11·1 answer
  • Write an equation of an ellipse in standard form with the center at the origin and with the given (1 point)
    14·1 answer
  • A family has 5 children. Compute the probabilities of the following events:
    13·2 answers
  • Easy question -8 + (-9) = ?
    15·2 answers
  • Learning Task 1: Give the value and the place value of the underlined
    6·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP AND ILL MARK YOU BRANLIEST!!!
    12·2 answers
  • A store sells 6 T-shirts for $58.20. What is the unit cost per T-shirt?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!