1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ella [17]
3 years ago
8

5.392 rounded to the nearest hundredths

Mathematics
1 answer:
pashok25 [27]3 years ago
6 0
5.392 is 5.39 rounded to the nearest hundredth
You might be interested in
A woman is walking at the rate of 90 yards per minute. How fast is she going in feet per second?
motikmotik

Answer:

She is going at the rate of 4.5 feet per second.

Step-by-step explanation:

Given:

The rate of walking is 90 yards per minute.

Now, to find the rate in feet per second.

1 yard = 3 foot.

1 minute = 60 seconds.

So, first we find the rate of walking per second in yard = 90\div 60

Therefore by dividing we get = 1.5 yard

Now, we find the rate of walking per second in feet = 1.5\times 3

So, by multiplying we get = 4.5 feet

Therefore, she is going at the rate of 4.5 feet per second.

3 0
3 years ago
Simplify the expression (2i-5j)×(3i+4j)​
Alex_Xolod [135]

Answer:

-6-7ji-20j^(2)

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Can anyone help me with these three questions
iren2701 [21]
Sure, what are the questions?
5 0
3 years ago
PLEASE PLEASE PLEASE HELP I WILL MARK BRAINLIESTTT
Neporo4naja [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

In 1790, Samuel Slater built the first factory in America, based on the secrets of textile manufacturing he brought from England. He built a cotton-spinning mill in Pawtucket, Rhode Island, soon run by water-power. ... In the iron industry, Pennsylvania's furnaces and rolling mills were fast supplanting small local forges.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A store sells 4 T-shirts for $38.64. What is the unit cost per T-shirt?
myrzilka [38]
The cost per shirt is $9.66 because you divide 38.64 by 4.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • sarah spent 1/3 of her monthly budget on food and 3/4 of her monthly budget on gasoline. Zero has gone over budget and has spent
    6·1 answer
  • Differentiating a Logarithmic Function in Exercise, find the derivative of the function. See Examples 1, 2, 3, and 4.
    12·1 answer
  • Rob bought 12 cucumbrrd for 17.28 what is the cost of 1 cucumber
    8·1 answer
  • coach cliffman made a deposit of $1,800 into an account that earns 2% annual simple interest. find the amount of interest that c
    7·1 answer
  • Combine these unlike fractions, then simplify. 4 2/3 - 2 2/5 need answer asap and plz explain
    13·1 answer
  • I don't understand what this is?
    14·1 answer
  • The blue shape is a dilation of the black shape. What is the scale factor of the dilation? Simplify your answer and write it as
    5·2 answers
  • PLEASE HELP CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST!
    14·1 answer
  • A class has 6 boys and 15 girls. What is the ratio of boys to girls? Example 2​
    8·2 answers
  • Just question eleven .
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!