1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
iris [78.8K]
3 years ago
15

A small beach ball has a radius of 8 inches. A larger beach ball has a volume that is twice the volume of the small ball. What i

s the best approximation for the radius of the large beach ball?
Mathematics
1 answer:
8090 [49]3 years ago
6 0
V=(4/3)pir^3
find smaller
V=(4/3)pi8^3
V=(4/3)pi512
V=(2048/3)pi

twice of that
Vbig=2*(2048/3)pi
Vbig=(4096/3)pi
find radius
(4096/3)pi=(4/3)pir^3
divide both sides by pi
(4096/3)=(4/3)r^3
times both sides by 3
4096=4r^3
divide both sides by 4
1024=r^3
cube root both sides
8∛2=r
aprox
10.0794


the answer you are looking for is 8∛2 or 10.0794in or something close to that
You might be interested in
A fish tank, shaped as a cube, has a volume of 36 liters, or 2,197 in cubed. What are the dimensions of the fish tank in Inches?
lutik1710 [3]

Answer:

l x w x h = 2,197

If l=w=h then it is a perfect cube.

The cube root of 2,197 is 13

Therefore, the cube is 13 x 13 x 13 inches.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
What is the value of the digit 1 in the number 13?
MissTica

Answer:

Wouldn't it be the 10's place? I hope it's right.

Step-by-step explanation:

Ex. 136

1 = hundredths place

3 = tenths place

6 = ones place

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
HELP
damaskus [11]

Answer:

I think it is 12 and 1/3 and 121 over 3

6 0
2 years ago
Evaluate (13+2) Divided by(9-4)
skelet666 [1.2K]

Answer:

=3

Step-by-step explanation:

following the order of operations, whatever is in the parentheses gets done first. so you would add 13 + 2 and get 15. then you would subtract 9-4 and get 5. then you would divide the numbers that you got and get 3.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit rate.<br> $6.80 for 9 muffins
AysviL [449]

Answer: approx. 75 cents / muffin

Step-by-step explanation: divide 6.8 by 9

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Solve the equation for real c variable. R-C=p
    8·1 answer
  • Does 4×3=3+3+3? explain your thinking
    5·1 answer
  • How do you solve question 16?
    13·1 answer
  • How many times can 3 go into 9 if subtracted once?
    13·1 answer
  • Choose one answer please help me
    15·1 answer
  • Rene is going to the lake to visit some friends. If the lake is 60 miles away and Rene is driving at 40 miles per hour the entir
    5·1 answer
  • You have 59 to spend on lip balm and hand sanitizer. The equation 1.5x + 2.5y = 9 represents this situation, where x is tubes of
    8·1 answer
  • If the triangles are similar which are true
    11·1 answer
  • A 3
    9·1 answer
  • Factor completely x2 − 36. (x 6)(x − 6) (x 6)(x 6) (x − 6)(x − 6) Prime.
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!