1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mariarad [96]
3 years ago
7

If a case of 24 cans of peaches costs $7.50 how much does each can cost to the nearest cent

Mathematics
1 answer:
valina [46]3 years ago
3 0
30 cents is the answer
You might be interested in
The number on top of a fraction is called the
olga2289 [7]
The number on top of a fraction is the numerator. The number on the bottom of the fraction is the denominator.

Example : 2/3....the 2 is the numerator and the 3 is the denominator
8 0
4 years ago
What is the difference between a polynomial and a multinomial
podryga [215]

Answer:

A polynomial is an algebraic expression in two or more variables

A multinomial is an an algebraic expression having two or more unlike terms

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
A room that measures 18 feet by 12 feet needs new flooring. Tile flooring costs $1.60 per square foot. How much will it cost to
IrinaK [193]

Answer:

The answer is $345.60

Step-by-step explanation:

12 x 18 room = 216 square feet

216 x $1.60 = 345.60

It will cost you $345.60 to cover the room.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
The volume of a cone with a radius of 7 cm is 147 pi cubic centimeters. Which expression can be used to find h, the height of th
Aleks04 [339]

volume(V)=147cm^3

also,

v=1/3×3.14×7^2×h

or, 147×3=3.14×49×h

or, (441)/(3.14×49)=h

or, h=2.87cm

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
3. Name the angles from largest to smallest
Scilla [17]

Answer:

largest to smallest is.

<h2>23,14,12</h2>

Step-by-step explanation:

hope this helps

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equivalent of 2/5 x 3/8
    10·1 answer
  • A nail cost$.008 How much would 781 nails cost? Round to the nearest hundredth
    9·1 answer
  • Rampur Sarpanch requested one of his villager to donate a 6m wide land adjusted to his 132.8m long side of his right triangular
    7·1 answer
  • At 2.80 per pound,the cheddar cheese costs how many cents per pound ounce
    5·1 answer
  • Que numero elevado al cuadrado mas 12 da como resultado 48?
    9·1 answer
  • The difference if a number and 6 is -11. What is the number?
    12·1 answer
  • Please solve this smart pole
    13·1 answer
  • If a chicken farm has produced 2,386 eggs, select any expression that will estimate how many dozens can be packaged.
    5·2 answers
  • Pls help me taking. Test I need answer fast
    7·1 answer
  • Please i will give brainliest if right
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!