1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vlad [161]
3 years ago
15

Which graph represents the function f (x) = StartFraction 4 Over x EndFraction?

Mathematics
2 answers:
beks73 [17]3 years ago
7 0

Answer:

2nd graph (image)

Step-by-step explanation:

The function to graph is:

f(x)=\frac{4}{x}

It follows the general pattern of the function:  f(x)=\frac{1}{x}, which is general shape and in 1st and 3rd quadrants. So, we can eliminate 3rd and 4th choices (because of quadrants).

The answer is either 1st, or 2nd graph.

Now, we simply can check a point in both.

lets take x = 4, so the function would be:

f(4) = 4/4 = 1

Hence, point is:

(4,1)

The first graph doesn't go through this point. The second graph does.

hence, we can successfully choose the 2nd graph as our answer.

Sav [38]3 years ago
6 0

Answer: The second graph represents the function

You might be interested in
24 pencils cost $1.20, how much will one pencil cost?
Serggg [28]

Answer:

1) $0.05

2) $5.00

Step-by-step explanation:

1)

1.2/24 = 0.05

2)

22.5/4.5 = 5

7 0
3 years ago
How many different ways can 6 identical books, 3 identical paperback books, and 3 identical boxed books be arranged on a shelf i
Marianna [84]
18480 ways
You’re welcome
7 0
2 years ago
Of the $2400 Mr Calvin earned, he spent 3/8 on food, 1/3 on taxes and 1/6 on other expenses. Find out how much all this is in do
sattari [20]

Answer: $300

Step-by-step explanation:

Mr. Calvin earned  \$2400

He spent  \frac{3}{8} on food i.e.

\Rightarrow \dfrac{3}{8}\times 2400=\$900

\dfrac{1}{3}\quad \text{on taxes i.e.}\\\\\Rightarrow \dfrac{1}{3}\times 2400=\$800

\dfrac{1}{6}\ \text{on other expenses i.e.}\\\\\Rightarrow \dfrac{1}{6}\times 2400=\$400

Remaining money = 2400-900-800-400=\$300

So, he saved $300 after expenses

7 0
3 years ago
Amy buys 8 sandwiches and 12 waters.her total cost is 8s+12 how much did she pay. S=sandwiches
Mrac [35]

Answer:

8s + 12

s=12-8

s=4

or

8s +12

s=12+8

s=20

Step-by-step explanation:

im not sure kung minus o plus kasi kung kinus mababa lang binayad nya

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the area, in square units, of the trapezoid?
Misha Larkins [42]

Answer:

99

Step-by-step explanation:

plzmark brainliest

6 0
3 years ago
Other questions:
  • There were 16 dogs in line for the dog show parade. Popsie the poodle is the 12th dog in line. How many dogs are ahead of her? H
    13·2 answers
  • Need help with this!!
    10·1 answer
  • Michael is taking a survey of students at his high school to find out how many hours they work per week. He surveys all of the s
    9·1 answer
  • twelve and three tenths more than five and thirteen thousandths of a number d is equal to fifteen and three hundred two thousand
    6·1 answer
  • P+Q+R=180 then to prove (cosp/sinq. sinr) + (cosq/sinr. sinp) + (cosr/sinp. sinq)=2
    10·2 answers
  • Subtract the function f(x) = 6x -- 5 from the function g(x) = -2% +9.
    10·1 answer
  • ⚠️PLEASE ANSWER FAST⚠️
    13·1 answer
  • 5^3 x 15^20+ 3^9 =<br><br> Mates only
    13·2 answers
  • (-18,-14)(-6,15) find the slope of the line through each pair of points
    9·1 answer
  • Is shape A congruent to shape 82BA
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!