1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
2 years ago
6

HELP!!!!!

Mathematics
2 answers:
8090 [49]2 years ago
7 0
Hi!

2.06m + 6.13 = 17.78

First subtract 6.13 from both sides
2.06m + 6.13 - 6.13 = 17.78 - 6.13
2.06m = 11.65

Divide by 2.06 on both sides
2.06m/2.06 = 11.65/2.06
m = 5.7

Rachel can travel 5.7 miles.

Hope this helps! :)
Pepsi [2]2 years ago
5 0
2.06m+6.13=17.78
2.06m -6.13 -6.13
_______________
2.06m + 0 = 11.65
(Divide both sides by 2.06 thier was no division sign)
_______________
M = 5.6 (rounded)

5.6 miles
You might be interested in
A rectangle has a height of 5x and a width of x + 2.<br> Express the area
Aleks04 [339]

Answer:

Step-by-step explanation:

The Area of rectangle =is express as [ 5 x² + 10 x ] sq unit Answer. 5.0

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Use the formula for volume = ℎ to find the<br> volume of the rectangular prism shown.
Sedaia [141]

Answer: 56 / 729

Step-by-step explanation: (4 * 2 * 7) / (9^3)

3 0
2 years ago
Suzie paid a total of $324 dollar sign, 324 for x tickets to a rock festival.
MA_775_DIABLO [31]

Find the ticket unit cost:  divide the total paid, $324, by the number of tickets, x.  Then the form of the unit cost is

$324

--------- .

   x

This question is highly unusual in that you write "x" as the number of tickets sold, instead of a specific number of tickets.  Supposing that you'd sold 100 tickets for $324, then the unit cost would be, much more typically, a numeric ratio:

$324

----------------- = $3.24/ticket

100 tickets

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Rob measures his go-cart’s speed to be 250 inches per second. What is the go-cart’s speed in miles per hour (to the nearest tent
adoni [48]

Answer:

b.14.2 mph

Step-by-step explanation:


4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 1 3/4 divided by 2/5​
sveta [45]

Answer:

35/8

Step-by-step explanation:

1 3/4 = 1 + 3/4 = 4/4 + 3/4 = 7/4.

So 1 3/4 ÷ 2/5 = 7/4 × 5/2 = 35/8.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression uses the greatest common factor and the distributive property to rewrite the sum 42 + 72?
    12·1 answer
  • What was the speed during first and also cooldown
    12·1 answer
  • 3 tons of rocks cost $4,740.00. What is the price per pound?
    13·2 answers
  • Y=2x^5+14 is a linear equation.<br> a. true<br> b. false
    8·2 answers
  • So u all that help can see it better
    10·2 answers
  • What is the coeffieent of (x^4)(y^4) in the expansion of (x+y)^8
    13·1 answer
  • 229 divided into 2895
    9·2 answers
  • The volume of a cube is 448cm3.<br> Work out the length of its side rounded to 1 DP. Please hellp
    8·1 answer
  • 1 point
    12·1 answer
  • FIND the smallest number by which 576 mus be divided to make it perfect cube<br>​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!