1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
jek_recluse [69]
3 years ago
9

Abby works in the sales department. This month the company is offering a 3-week paid vacation to every employee who sells 230% o

f the amount sold last month. If Abby sold $48,000 products last month, how much does she need to sell this month to earn the vacation?
Mathematics
2 answers:
Vesnalui [34]3 years ago
7 0
$110,400.

hope this helps you(:
if not plz let me know(:
kondaur [170]3 years ago
3 0
$110,400 products this month because $48,000(230%)=$110,400.
You might be interested in
George wishes to increase the percent of acid in 50ml of a 15% acid solution to 25% acid, how much pure acid must he add?
sdas [7]
I think u will need to add 5ml acid into the solution to get 25% acid

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help.<br> Is algebra.
lara [203]

Answer:

1) 0

2) -6

Step-by-step explanation:

Any number to the ⁰th power is 1.

A negative exponent flips the fraction.

4 0
3 years ago
You spend $4.50 on 5 pounds of apples. What is the unit rate in dollars per pound?
vredina [299]

Answer:

$0.90 per pound.

Step-by-step explanation:

4.50:5

5/5=1

4.50/5=0.90

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
One T-shirt is sold for every 5 people who attend a concert. What is one way to write the unit rate in words?
liraira [26]

Answer : the answer is 5 people per T-shirt

Step-by-step explanation: because its 5 people per 1 T-shirt

3 0
3 years ago
I pay 25,000 for a car it depreciates at a rate of 10% what is the value of the car in 7 year
Murrr4er [49]

Answer:

2500

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Melissa is standing 40 ft from a tree. The angle of elevation from where she is standing on the ground to the top of the tree is
    8·2 answers
  • Find the value of x. If necessary, round your answer to the nearest tenth. The figure is not drawn to scale.
    13·1 answer
  • What is the value of n in the equation –(2n + 4) + 6 = –9 + 4(2n + 1)?
    7·2 answers
  • A recipe calls for 1.4 ounces of raisins for every muffin. how many total ounces of raisins would be needed for 24 muffins?
    14·2 answers
  • What is the gcf of 12x^3y^5+18x^4y^2
    7·1 answer
  • Solve the equation using the zero product principle<br> (x-3)(x+6)=0
    14·1 answer
  • Help please help needed
    6·1 answer
  • The sum of two numbers is 28 and their<br> difference is 4. Find the numbers.
    12·2 answers
  • -8Q+6+30-1<br> Help plz and please explain how
    9·2 answers
  • Points points points points
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!