Answer:
C = $5 + $1.5(w)
Step-by-step explanation:
Given the following information :
Total shipping cost :
One time fee + fee based on package weight
Given the table :
Weight in pounds - - - - Total shipping cost($)
___4__________________11
___8__________________17
___12_________________23
___16_________________29
We can deduce from the table
For a package that weighs (w) 4 pounds
Total shipping cost = $11
Let one time fee = f
Fee based on weight = r
f + 4(r) = 11 - - - - - (1)
For a package that weighs (w) 8 pounds
Total shipping cost = $17
One time fee = f
Fee based on weight = r
f + 8r = 17 - - - - - (2)
From (1)
f = 11 - 4r - - - (3)
Substitute f = 11 - 4r in (2)
11 - 4r + 8r = 17
-4r + 8r = 17 - 11
4r = 6
r = 6/4
r = 1.5
Put r = 1.5 in (3)
f = 11 - 4(1.5)
f = 11 - 6
f = 5
Hence one time fee = $5
Charge based on weight = $1.5
Hence, Total shipping cost 'C' for a package weighing 'w' will be :
C = $5 + $1.5(w)
32 / (14 2/9) =
32 / (128/9) =
32 * 9 / 128 =
288 / 128 =
$ 2.25 per km
464 divided by 16 = 29
as to check if the answer is right you basically do this:
29*16=464
hope this helps you !!! =')
Answer:
<u>14 pieces</u>
Step-by-step explanation:
<u>Simplify 13 1/8 into fraction with denominator 16</u>
<u>Number of pieces</u>
- (210/16)/(15/16)
- <u>14 pieces</u>
To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide
1.12/8.2
$0.14 For one ounce