1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
loris [4]
3 years ago
11

A limnologist wishes to estimate the mean phosphate content per unit volume of lake water. It is knownfrom studies in previous y

ears that the standard deviation has a fairly stable value ofσ= 4. How manyindependent water samples must the limnologist analyze to be 90% certain that the error of estimation [halfwidth of 90% confidence interval] does not exceed 0.8 milligrams?
Mathematics
1 answer:
telo118 [61]3 years ago
6 0

Answer: 68

Step-by-step explanation:

As per given , we have

Population standard deviation : \sigma=4

Critical value for  90% confidence interval =z_{\alpha/2}=1.645

Margin of error : E= 0.8 milligrams

The formula to find the sample size is given by :-

n=(\dfrac{z_{\alpha/2}\ \sigma}{E})^2

i.e. n=(\dfrac{(1.645)(4)}{0.8})^2=(8.225)^2

=67.650625\approx68

Hence, the limnologist must analyze 68 samples.

You might be interested in
To shop a package, a company charges a one-time fee plus a fee based on the weight of the package. The table below shows the tot
fiasKO [112]

Answer:

C = $5 + $1.5(w)

Step-by-step explanation:

Given the following information :

Total shipping cost :

One time fee + fee based on package weight

Given the table :

Weight in pounds - - - - Total shipping cost($)

___4__________________11

___8__________________17

___12_________________23

___16_________________29

We can deduce from the table

For a package that weighs (w) 4 pounds

Total shipping cost = $11

Let one time fee = f

Fee based on weight = r

f + 4(r) = 11 - - - - - (1)

For a package that weighs (w) 8 pounds

Total shipping cost = $17

One time fee = f

Fee based on weight = r

f + 8r = 17 - - - - - (2)

From (1)

f = 11 - 4r - - - (3)

Substitute f = 11 - 4r in (2)

11 - 4r + 8r = 17

-4r + 8r = 17 - 11

4r = 6

r = 6/4

r = 1.5

Put r = 1.5 in (3)

f = 11 - 4(1.5)

f = 11 - 6

f = 5

Hence one time fee = $5

Charge based on weight = $1.5

Hence, Total shipping cost 'C' for a package weighing 'w' will be :

C = $5 + $1.5(w)

7 0
2 years ago
Emanuel was charged $32 for a 14 2/9 km taxi ride. What was the cost per kilometer?
padilas [110]
32 / (14 2/9) = 
32 / (128/9) =
32 * 9 / 128 =
288 / 128 =
$ 2.25 per km
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 464 divided by 16.
yulyashka [42]
464 divided by 16 = 29 
as to check if the answer is right you basically do this:
29*16=464
hope this helps you !!! =')
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many pieces 15/16 inch long can be cut from a strip of sheet metal 13 1/8 inches long?​
SIZIF [17.4K]

Answer:

<u>14 pieces</u>

Step-by-step explanation:

<u>Simplify 13 1/8 into fraction with denominator 16</u>

  • 13 1/8
  • 105/8
  • 210/16

<u>Number of pieces</u>

  • (210/16)/(15/16)
  • <u>14 pieces</u>
5 0
1 year ago
$1.12 for 8.2 ounces
Reika [66]
To find the unit rate or how much one-ounce costs
You divide 
1.12/8.2
$0.14 For one ounce
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Trig: What is the rate of change of a function over a specified interval?
    9·1 answer
  • Solve the system <br> x+3y=22 <br> 2x-y=2
    5·2 answers
  • What is the area of this trapezoid?
    7·2 answers
  • Help plz! loads of points!
    6·1 answer
  • Which of the following is a dilation?
    11·1 answer
  • At the cafeteria, sandwiches all cost the same amount. Mr. S. buys 2 turkey sandwiches, and a juice for $.75. Mr. B buys three r
    14·1 answer
  • May someone please help I am struggling bad
    7·1 answer
  • Write the equation of the line perpendicular to y = 6/5x + 4/5 that passes through the point (-3,2).
    12·1 answer
  • Pls help, will mark brainliest
    5·1 answer
  • 2m(3m² + 4m + 6) box method and standard form I don’t get it
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!