1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natulia [17]
3 years ago
11

What is the area of this triangle?

Mathematics
1 answer:
Aleonysh [2.5K]3 years ago
5 0
I think the area of this triangle is 27.1 square cm. Hope it help!
You might be interested in
The graph of a quadratic function with vertex (3, 1) is shown in the figure below. Find the domain and the range. Write your ans
Snezhnost [94]

Answer:

<u>There is no restriction to domain:</u>

  • x = (-∞, +∞)

<u>The range is to vertex coordinate of 1:</u>

  • y = [1, +∞)
4 0
3 years ago
.chris p. bacon worked 44 hours last week and gets double time pay for overtime. his regular pay is $14 per hour. how much was h
masha68 [24]

The total paycheck for the week is of $672 as Chris bacon work for 44 hours last week, regular pay $14 per hour and double time pay for overtime.

As given,

Regular pay per hour = $14

Overtime work payment= 2 × ($14)

Total hours work done last week = 44hours

Let regular timing be 8 hours per day 5 days a week

Total regular working hours = 8 × 5

                                           = 40 hours

Over time = 44-40

                = 4 hours

Payment check = (40 × 14)+ (4 × 28)

                         = $672

Therefore, The total paycheck for the week is of $672 as Chris bacon work for 44 hours last week.

Learn more about work here

brainly.com/question/18094932

#SPJ4

8 0
2 years ago
Susan collected 5 cents at the recycling plant for each of her 78 cans how much did she collect all together
masya89 [10]

Answer:

\$3.9

Step-by-step explanation:

we know that

Susan collected 5 cents at the recycling plant for each of her 78 cans

To find out the total collected , multiply 5 cents by the total number of cans

so

\$0.05(78)=\$3.9

6 0
3 years ago
A package of four bottles of a sports drink cost $5.28. what is the cost per bottle
Dafna1 [17]
$1.32 per bottle because you would divide $5.28 into 4 and get $1.32
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do you do this <br>.
mars1129 [50]
The slope of the line on the graph represents Pete's speed. That slope is 8 miles/hour.

Paul walks 2 miles in 0.4 hours, so walks at (2/0.4) miles/hour = 5 miles/hour.


a) Pete is moving at a greater rate.


b) At 8 miles per hour, it takes Pete (2 mi)/(8 mi/h) = 1/4 h = 15 minutes to get to school. If Pete leaves 5 minutes later than Paul, he will reach school 20 minutes after Paul starts, while Paul is still 4 minutes away from the school.

Yes, Pete will catch Paul before they get to school.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please help thank u
    11·1 answer
  • Which of the following side measurements could make an equilateral triangle and isosceles triangle?
    15·2 answers
  • 2000 soldiers stand in a row. Beginning from the left, each soldier calls out a number, 1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3, 1, 2, 3, and
    12·1 answer
  • Josie walks 3/4 mile in 1/5 hour what is josie speed in miles per hour
    11·1 answer
  • I need help i’m not good at math
    7·1 answer
  • Tell whether or not f(x)= π sin 3x -4π sin 2 x is a sinusoid.
    10·1 answer
  • EASY!!! WILL GIVE BRAINLIEST IMMEDIATELY IF U GET IT RIGHT!!!1
    6·1 answer
  • Maths equation : solve (2 - x)² &lt; 4/25​
    10·1 answer
  • Abhivardhansinghrathore7979​
    10·1 answer
  • Calculate the length of AB if A is the point (2,3) and B is the point (-2,0)
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!