1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ierofanga [76]
3 years ago
13

Solve for f

Mathematics
2 answers:
mel-nik [20]3 years ago
8 0

Answer:

f = 5/3

Step-by-step explanation:

oksano4ka [1.4K]3 years ago
5 0

Answer:

f = 5/3

Step-by-step explanation:

3/4 f = 5/4

Multiply each side by 4/3 to isolate f

4/3 *3/4 f = 5/4 *4/3

f = 5/3

You might be interested in
Zoe counts 5 times as many black kittens as white kittens for sale at the pet store. she counts a total of 25 kittens how many m
malfutka [58]

Let us say that:

a = black kittens

b = white kittens

 

We know that:

a = 5 b

a + b = 25

 

Therefore:

5 b + b = 25

6 b = 25

b = 4.17

But we cannot have a fraction value for the number of kittens, so round off:

b = 4

 

So a is:

a = 25 – 4 = 21

 

<span>Hence Zoe counts additional 1 black kitten.</span>

3 0
3 years ago
A washer and a dryer cost $676 combined. The washer costs $74 less than the dryer. What is the cost of the dryer?
Arlecino [84]

Answer: The dryer cost $375.

Step-by-step explanation:

676 - 74 = 602

602/2 = 301

301 + 74 = 375

3 0
3 years ago
Ahmad's mom prepares a plate with 5 peaches and 4 apples for the 6 students in his study group. What is the ratio of fruit to st
melomori [17]
9:6 is the ratio of fruits to students
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
What I’d the equation of a line that is perpendicular to -x+3y=9
m_a_m_a [10]

Answer:

Y=3x+3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
The price h of a recently bought house plus 10% property tax
Bogdan [553]
H + 0.10h would be ur expression
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • carl needs to take 2 pairs of jeans and 4 shirts for every 4 days he spends at church. He spends 14 days.
    12·1 answer
  • the punking patch its open everyday if its sells 2750 pounds of punkings each dat about how many pounds does it sells in 7 dayas
    8·1 answer
  • For each of these compound propositions, use the conditional-disjunction equivalence (Example 3) to find an equivalent compound
    8·1 answer
  • Im bored put something funny as an answer and ill give brainliest
    11·2 answers
  • Dana is filling a 1.5 gallon watering can at a rate of 0.75 gallon per minute. What is the domain of the function that represent
    8·1 answer
  • Please help me...........
    7·2 answers
  • A town's speed limit is 25 miles per hour. Manny received a citation for driving too fast. If Manny was driving 36 percent over
    13·2 answers
  • 64 feet <br> 30 feet <br> 20 feet<br> 40 feet<br><br> What is the area
    12·1 answer
  • CAN SOMEONE PLEASE WRITE AN EQUATION FOR THIS IF YOU KNOW HOW! I GIVE BRAINLIST!
    11·2 answers
  • Jennifer had $24 to spend on five pens. After buying them she had $14. How much did each pen cost?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!