Q is 124 and 56 because it has to add up to 180 and sense r is also 56 degrees that means S is 68 degrees because the sum of each angle has to add up to 180 degrees
Answer:
idk
Step-by-step explanation:
Answer:
£5.04
Step-by-step explanation:
Let's first find the unit cost.
£3.60/2.5kg = £1.44/kg
To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.
£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.
The answer is 0.5
Just take one point from the original shape and one from the transformed one. The just write the ordered pair out. Mine was (3,4) and (1.5, 2) Now in order for you to get from 3 to 1.5 you need to multiply 0.5 so the scale factor that was used is 0.5
Pls mark Braille at