1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis-greek [22]
3 years ago
11

What is the value of the expression (3a-b)/(6(b+a) when a = 4 and b = -2?

Mathematics
1 answer:
Radda [10]3 years ago
6 0

Answer:

5/8 or 0.625

I hope this helped!

You might be interested in
I WILL GIVE BRAINLIEST!
lorasvet [3.4K]
Q is 124 and 56 because it has to add up to 180 and sense r is also 56 degrees that means S is 68 degrees because the sum of each angle has to add up to 180 degrees
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the nonpermissible replacement for y in<br> this expression.<br> y + 9<br> y+7
BigorU [14]

Answer:

idk

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
2.5kg of apples cost £3.60 work out the cost of 3.5kg of apples
professor190 [17]

Answer:

£5.04

Step-by-step explanation:

Let's first find the unit cost.

£3.60/2.5kg = £1.44/kg

To find out how much money 3.5kg of apples costs, we simply need to multiply the unit price by 3.5.

£1.44/kg * 3.5kg = £5.04.

3 0
3 years ago
sweet T has 2 orange picks for every 5 green.If there are 21 picks in all,How many picks are orange?
kipiarov [429]
6 of the picks are orange.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What appears to be the scale factor used to create this dilation?
stealth61 [152]
The answer is 0.5


Just take one point from the original shape and one from the transformed one. The just write the ordered pair out. Mine was (3,4) and (1.5, 2) Now in order for you to get from 3 to 1.5 you need to multiply 0.5 so the scale factor that was used is 0.5

Pls mark Braille at
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 96,240 divisible by two, three, five, and 10
    13·2 answers
  • NEED HELP IN MATH .THANKS
    10·1 answer
  • Can u help me figure out how to do this problem on math im kinda struggling with school right now lol
    8·2 answers
  • Jason purchased a pack of game cards that was on sale for 13% off. The sales tax in his county is 8%. Let y represent the origin
    6·2 answers
  • Solve for w. <br> 1/7 = -3/2w -4/5 Simplify your answer as much as possible.
    8·1 answer
  • Help with this question plz ​
    8·2 answers
  • what does sam need to score on the fourth test to ensure that she will have an average of90% for all four tests?
    7·1 answer
  • Lee needs to mix 3.5 gallons of liquid fruit punch concentrate with 3
    13·1 answer
  • If f(x) = -3x - 2 <br> find f(-2) + 9
    7·2 answers
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cbf%205x-6%3D3x-8" id="TexFormula1" title="\bf 5x-6=3x-8" alt="\bf 5x-6=3x-8" align="absmidd
    11·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!