Answer: .95
Step-by-step explanation: There are 2 quarts and in each quart there are 2 pints. 1 quart would cost $1.90 and half of that which would be a pint is .95.
Answer:
Function: absolute value function
Transformations: Vertical stretch by a factor of 2, horizontal shift three units to the left, and vertical shift five units down.
Let me know if this helps!
Answer:
what are the options and is there a picture?
Step-by-step explanation:
60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot
so ur equation would be : y = 4.78x + 80....where x is the number of square feet and y is the total cost
Answer:
36UNITS
Step-by-step explanation:
If point V lies between U and W, then UV+VW = UW
given parameters
UV = 2x-4
VW = 4x+10
UW = 9x-9
Substituting the given functions in the formula first, we will have;
2x-4+4x+10 = 9x-9
6x+6 = 9x-9
Collect like terms
6x-9x = -9-6
-3x = -15
x = -15/-3
x = 5
Substitute x = 5 into UW.
Since UW = 9x-9
UW = 9(5)-9
UW = 45-9
UW = 36