1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Soloha48 [4]
3 years ago
6

The track team won a total of 18 medals. Three of the medals were gold. There were twice as many bronze medals as silver medals.

How many bronze medals did the track team win?
Mathematics
1 answer:
vlada-n [284]3 years ago
4 0
3 was gold 15 left bronze is twice of silver then bronze is 10 medals
You might be interested in
A 2-quart carton of soy milk costs $3.80. What is the price per pint?
melomori [17]

Answer: .95

Step-by-step explanation: There are 2 quarts and in each quart there are 2 pints. 1 quart would cost $1.90 and half of that which would be a pint is .95.

7 0
3 years ago
For f(x)=2|x+3|-5, name the type of function and describe each of the three transformations from the parent function f(x)=|x|
Vadim26 [7]

Answer:

Function: absolute value function

Transformations: Vertical stretch by a factor of 2, horizontal shift three units to the left, and vertical shift five units down.

Let me know if this helps!

8 0
3 years ago
Which expression represents the probability that a student chooses an art elective and a history elective
Musya8 [376]

Answer:

what are the options and is there a picture?

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
A home improvement store advertises 60 square feet of flooring for $287.00 including an $80.00 installation fee. Write an equati
tia_tia [17]
60 square feet for 287 = 287/60 = 4.78 per square foot

so ur equation would be : y = 4.78x + 80....where x is the number of square feet and y is the total cost
8 0
3 years ago
Point V lies between points U and W on line UW. The distance between U and V is 2x-4, and the distance between V and W is 4x+10.
gogolik [260]

Answer:

36UNITS

Step-by-step explanation:

If point V lies between U and W, then UV+VW = UW

given parameters

UV = 2x-4

VW = 4x+10

UW = 9x-9

Substituting the given functions in the formula first, we will have;

2x-4+4x+10 = 9x-9

6x+6 = 9x-9

Collect like terms

6x-9x = -9-6

-3x = -15

x = -15/-3

x = 5

Substitute x = 5 into UW.

Since UW = 9x-9

UW = 9(5)-9

UW = 45-9

UW = 36

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which expression is equivalent to n2 + 26n + 88 for all values of n?
    13·2 answers
  • Given a circle with a diameter of 8, which equation expresses π as the ratio of the circumference of a circle to its diameter?
    8·1 answer
  • (2 points) Consider the linear system y⃗ ′=[−35−23]y⃗ . Find the eigenvalues and eigenvectors for the coefficient matrix. ????1=
    8·1 answer
  • Solve the radical equation. m - 3 = √ 19 - 3m. Which is an extraneous solution to the radical equation?
    9·2 answers
  • Which is the quotient of 11/12 divide 5/7 <br> a.55/84 <br> b.16/19 <br> c.77/84 <br> d.1 17/60?
    14·1 answer
  • I PROMISE BRAINLIST PLZZ HELLLPPPP ASAPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!
    12·1 answer
  • Both the domain and range of the graph shown above is all real numbers. <br><br> true or false
    11·1 answer
  • The average temperature in the North Pole in the summer is 32 degrees F. The average temperature in the North Pole in the winter
    9·1 answer
  • (3, 1.5) (4,0) the slope
    8·2 answers
  • hannah is making maffins. The recipe calls for 5/8 cup of milk to make 20 muffins. What is the unit rate for cups of milk per mu
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!