1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ANTONII [103]
3 years ago
7

a)postos pelo vértice b )adjacentes suplementares c ) congruentes e não opostos pelo vértice d )suplementares e não adjacentes

Mathematics
1 answer:
Tpy6a [65]3 years ago
7 0
I can not read this because it is a different language sorry
You might be interested in
Which of the following expressions could be used to represent "the difference between -17 and -8"?
musickatia [10]
The  last bc the + and - are different that means it will be subtracted.
7 0
3 years ago
Please hurry I will give brainless answer if correct
Natali [406]

Answer:

we have to be able to read it first tho. we can't see what the problem is so we need to see it please and thank you...

7 0
2 years ago
Renata and her family go through an average of more than 15 cans of sparkling water each day. They buy cases of 24 cans at $3.50
kaheart [24]

Answer: The inequality required to express the above condition is   x     ≥    18.75

Step-by-step explanation:Renata and her family go through an average of more than 15 cans of sparkling water each day.

The number of cases of 24 cans of sparkling water.

We can take the number of cases to be x.

Each case is said to cost $3.50.

An inequality for the number of cases that Renata's family go through in 24 days can be written as

      x ≥            ⇒     x    ≥            ⇒   x ≥     18.75

Therefore the inequality required to express the above condition is

x     ≥    18.75

8 0
3 years ago
A castle has to be guarded 24 hours a day. Five knights are ordered to split each day’s guard duty equally. How long will each k
Kisachek [45]
I think that is 248 min in one day because 24/5 is 4.8. 4hours and 8 min. 4 times 60 is 240. 240 plus 8 is 248 this is what I think.
7 0
3 years ago
Can anyone tell me if this is right
Rashid [163]

Answer:

yes it is correct

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do i find points that divide a line segment into three parts
    10·1 answer
  • During the holiday sale at blooming department store all sweaters are discounted 30% on blockbuster Saturday the store discounts
    5·1 answer
  • Use synthetic division and the Remainder Theorem to find P(a). P(x) = 2x3 + 4x2 − 10x − 9; a = 3
    15·1 answer
  • YALL I NEED HELP
    9·1 answer
  • The relationship between the amount of tomato sauce and tomato paste needed for a pasta sauce recipe is shown in the following g
    7·1 answer
  • Plese someone answer me b asap
    7·2 answers
  • Find the equivalent equation that does not contain fractions 2/3 x 7=1/2
    7·1 answer
  • A 2 lb bag of sunflower seeds cost $1.29. Find the unit price. If needed
    9·1 answer
  • If the triangles are similar, what is the value of x?
    6·2 answers
  • Name the quadrant that point A lies inA) Quadrant IB) Quadrant IIC) Quadrant IIID) Quadrant IV
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!