1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
3 years ago
5

Find AB ANSWERS a) AB=20 b) AB=10 c)AB=55 d) AB=12

Mathematics
2 answers:
Klio2033 [76]3 years ago
8 0
The answer is 12 because if you substitute 12 in for x in both equations they both equal 54
jolli1 [7]3 years ago
3 0
4x+6 = 5x-6
x=12
4(12)+6=54
The answer is 54 (The paper says C is 54, not 55)
You might be interested in
A MLB pitcher throws a strike on his first pitch to a batter about 60% of the time. if during the next season this pitcher faces
Brilliant_brown [7]
This question in not on here please try again
6 0
3 years ago
Find the measure of the arc or central angle indicated. Assume that lines which appear to be diameters are actual diameters.
vfiekz [6]

The measure of the Central Angle indicated is; 45°

<h3>How to find the central angle of a circle?</h3>

The central angle will be the angle subtended at the center by arc FE and arc CB.

Now, we see that angle ∠FOB = 135° and since we know that sum of angles on a straight line is 180°, then we can say that;

Central Angle = 180° - 135° = 45°

Angle subtended by Arc CD at the center is;

θ = 180 - (81 + 45)

θ = 54°

Read more about Central Angle at; brainly.com/question/17074363

#SPJ1

8 0
2 years ago
Your gym membership costs $33 per month after an initial membership fee . you paid a total of $228 after 6 months.
Lubov Fominskaja [6]
So, what I did was multiply 33*6 and got 198 and then 228-198 to find out that the initial fee was 30 dollars. then multiply 33*9+30 to get a 9 month total cost of $327. Hope from here you are able to set up your equation now you have all the information needed :)
4 0
3 years ago
Please help me with this question in the picture below asap
Inessa05 [86]
90 maybe...............
6 0
3 years ago
2) Caculate the unit rate. Paying $28 for 8 pounds of pears. What is the cost per pound of pears?
I am Lyosha [343]

Answer:

3.5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Express 11.6311.6311, point, 63 as a mixed number
    12·1 answer
  • Help with number 5....
    14·1 answer
  • Which statement is true about the domain of y = 3(2^-x)? Explain.
    5·1 answer
  • What is the minimum value of the function?
    15·1 answer
  • Some irrigation systems spray water in a circular pattern. You can adjust the nozzle so it sprays in certain directions. The noz
    6·1 answer
  • How can you know if this equation is true? 1/2 + 3/8 = 4/10 = 2/5
    10·1 answer
  • A student skipped a step when she tried to convert 18 hours into seconds and she got the following result:
    9·1 answer
  • How many equivalence relations are there on the set 1, 2, 3]?
    15·1 answer
  • When a truckload of apples arrives at a packing plant, a random sample of 150 is selected and examined for bruises, discoloratio
    14·1 answer
  • Need help!! plzz help asap​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!