1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
2 years ago
7

Dwayne starts assembling marketing packets at 11 a.m. Ashlie starts assembling marketing packets at 11:30 a.m. and assembles at

a rate of 90 packages per hour. By 2 p.m. Ashlie and Dwayne have assembled the same number of packets. How many packets per hour is Dwayne assembling?a. 75b. 60c. 90d. 45
Mathematics
1 answer:
musickatia [10]2 years ago
4 0

Answer:

Option A = 75 is the best option

Step-by-step explanation:

It took Ashlie 2.5 hours (11:30 am - 2pm) to assemble the marketing packets

Rate = Number of jobs done/Time taken = 90 packages/hr

Number of jobs done = Rate * Time taken = 90 * 2.5 = 225 packages.

Dwayne has assembled the same number of packages = 225 (as reported in the question),

It took Ashlie 2.5 hours (11 am - 2pm)

Then, his work rate is calculated as:  Number of jobs done/Time taken = 225 packages/3 hours = 75

Thus, option A = 75 is the best option

You might be interested in
URGENT !!
Elina [12.6K]

Answer:C

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Help me please help please
Artemon [7]
The answer is 6km and 10 km
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the probability that a randomly-chosen ninth grader will be absent 2 days next month.
miss Akunina [59]

Answer:

90% chance that it could happen.

7 0
3 years ago
What is the missing value
Vikentia [17]
If A is equal to 30, and A+B equals 42. That means B equals 12. So, if the value increased with the same rate of change, it would be 54. This is because 30 plus 12 is 42. 42 plus 12 would equal 54.
4 0
3 years ago
Is AP Calculus more difficult than AP Statistics?
Natali5045456 [20]

Answer:

no both are "=" hard

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Compare the two functions give. explain which function has the greater rate of change
    11·1 answer
  • If i want to be a real boy whats the equation?
    5·1 answer
  • Based on the information given, can you determine that the quadrilateral must be a parallelogram? Explain. Given XY = WZ and XW
    6·1 answer
  • Identify the slope and the y-intercept of each line.
    9·1 answer
  • A rectangle and a triangle have the same area. If their bases are the same length's, how do their lives compare? Justify your an
    5·1 answer
  • NEED HELP What is the real value of x in the equation log.2.24 - log.2.3 = log.5.x ?
    10·2 answers
  • A science fair has 180 entries. There<br> are 72 entries from sixth grade<br> students.
    15·1 answer
  • Phil mows lawns during the summer to earn money for college. He makes $50 per mowed lawn. How many lawns must Phil mow to make a
    7·2 answers
  • If eight donuts cost 2.99 how much does 1 donut cost
    10·1 answer
  • 50 students each did a mathematics test. the mean score for these 50 students was 8.4. there were 30 boys. the mean score for th
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!