1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bearhunter [10]
4 years ago
11

A shopper buys a 12- pound bag of oranges for $18.75. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
irina [24]4 years ago
5 0
Divide $18.75 by 12 and it should give you the unit rate
You might be interested in
What fraction of a pound is forty pence
likoan [24]
Hey There Luci,

What fraction of a pound is forty pence?


<span>40/100, which can be simplified to 4/10, which can be simplified further to 2/5</span>
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
How do I solve this inequality?
ch4aika [34]
The correct answer is: x ≥1
7 0
3 years ago
State the name of the property.<br> (24+9)+4=24+(9+4).
nadezda [96]
Associative Property
The parentheses are grouping operators.
Think about the word associate to make it easier
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
An atom that becomes positively charged due to the loss of one or more electrons is referred to as a/an proton. cation. . base,
steposvetlana [31]

Answer:

cation.

right on the test, Mark brainlieste

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
the price of milk found by dividing its cost in cents by its volume in gallon. what are the units in words?
Flura [38]

Answer:

gallons and cents

Step-by-step explanation:

These are the things you can basically measure.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Catherine has $54. She plans to spend more than $20 of the money for a painting canvas. The rest will go toward paints. Each tub
    12·2 answers
  • The probability that an event will occur is fraction 2 over 3 . Which of these best describes the likelihood of the event occurr
    14·1 answer
  • Solve the given equation.<br>-6. 15*+5 = -75​
    14·1 answer
  • What is 2% as a fraction in simplest form
    15·2 answers
  • Write an addition expression that has a value of -8
    8·1 answer
  • U=x/k solve for x HELP THIS IS DUE IN 30 MIN
    10·1 answer
  • The stock price of Alps Co. is $53.40. Investors require a return of 12 percent on similar stocks.
    14·1 answer
  • : $800 invested at a 9% interest rate for 8 years.
    15·2 answers
  • Which expression represents the number that is four times as large as the sum of 8 and 160
    8·1 answer
  • How many groups of 1/3 are in 9
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!