1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kaylis [27]
3 years ago
14

Charlie bought 2 1/2 pound bag of oranges for $3.75. What is the cost of one pound of oranges

Mathematics
2 answers:
Mazyrski [523]3 years ago
4 0
Hi. The cost of a one pound bag is $1.50

To figure this out, you simply divide 2.5 into $3.75

$3.75 ÷ 2.5 lbs = $1.50

You can check your answer by adding the figures:

$1.50 for 1 lb
$1.50 for 1 lb
$0.75 (1/2 of $1.50)
$3.75 Total

Hope this helps.

Take care,
Diana
Semmy [17]3 years ago
3 0
This is how you find the answer:
Divide 3.75 /2 1/2=1.5
3.75/2.5=1.5
You might be interested in
Geometry help please I'm stuck will give brainiest answer and thanks and five stars if correct
Tpy6a [65]
1. Reduction: 1/2
2. 200 millimeters
3. Glide Reflection
8 0
3 years ago
This is the answer right?
dalvyx [7]
No, the question is stating the product of a number (the variable n represents the number) and 10 is 142. In other words, 10 times another number is 142. Hence, the answer would be A.
5 0
3 years ago
Solve the system of equations y= x+2. Y=x^2+5x+6
Serggg [28]
This is already solved.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What fractional part of the day do you spend sleeping if you sleep 8 hours?
fomenos

You sleep 1/3 of the day.

5 0
2 years ago
if mya had 20 candy and ellie had 100000000000000000000000000 candy how many dose ellie and mya have togeather
jolli1 [7]

Answer:

100000000000000000000000020

Step-by-step explanation:

There you go

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A gardener purchases a ceramic planter, in the shape of a hemisphere, for a small batch of leftover annuals. The volume of a hem
    6·1 answer
  • A pound of apples cost $1.30. Sawyer bought 2 1/2 pounds of apples. How much did Sawyer pay?
    14·1 answer
  • What are the terms in the expression 4mn+m+5
    10·1 answer
  • Someone please help me asap !!!!
    7·1 answer
  • Find the area for this problem
    12·1 answer
  • Simplify the expression <br> -1/8-2/7
    6·2 answers
  • The sum of 6 and another number is 23, write and solve an equation to find the other number
    8·2 answers
  • Pls help due soon ..........
    11·1 answer
  • Anyone know the answer to all of them added together
    7·2 answers
  • Megan is in charge of creating a five-digit code to lock and unlock a secure room. She can use any digit from 0 through 9, and s
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!