1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
yulyashka [42]
3 years ago
14

Explain how to find the degree of a polynomial

Mathematics
1 answer:
max2010maxim [7]3 years ago
3 0
<span>Combine like terms. ...Drop all of the constants and coefficients. ...Put the terms in decreasing order of their exponents. ...Find the power of the largest term. ...Identify this number as the degree of the polynomial. ...<span>Know that the degree of a constant is zero.</span></span>
You might be interested in
Trent bought four pounds of deli turkey for $2.68 per pound. How much did he spend? $8.42​
Thepotemich [5.8K]

Answer:

$10.72

Step-by-step explanation:

$2.68 * 4pounds = $10.72

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
you bought a 7 notebooks at the school supply store cost $4.76 what is the unit rate explain how you determined your answer use
Contact [7]
You paid $4.76 total for 7 notebooks. To figure out how much each individual notebook cost, you divide the total cost by the number of things you bought, so Cost of One Notebook = Total Cost of Notebooks / Number of Notebooks = $4.76 / 7 = $0.68 This is the unit rate. To buy three notebooks, you just calculate the total cost of three notebooks at this price point, so Cost of Three Notebooks = Cost of One Notebook * 3 Notebo0ks = $0.68 * 3 = $2.04
6 0
3 years ago
Can you tell what the graph of a line will look like without finding points or graphing it?
Anna71 [15]

Answer:

Yes. Use a chart to calculate the equation set and you will be able to determine the slope of such graph.

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Pls I need the answer to this:
Vitek1552 [10]

Answer:what are the solution to the equation 0=X^2-X-6? Select two options

Step-by-step explanation:A and D

7 0
3 years ago
You mix soda water, fruit punch concentrate, and ginger ale in the ratio of 1 : 2 : 5 to make fruit punch. How many pints of eac
SIZIF [17.4K]
All you do is 1x+2x+5x=8x then you turn 4 s into pints. 1 gallon equals 4 pints 4*4=16 pints. 8x=16 x=2. Then you multiply everything by 2

1*2=2 
2*2=4
2*5=10

2pints of soda water
4 pints of fruit punch
10 pints of ginger ale
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Elisabeth is registering for classes. She can choose from six classes for her first period block: math, science, history, litera
    14·2 answers
  • Which function below has the lowest y intercept?
    9·1 answer
  • What is a squar plus b squiar
    11·1 answer
  • Then Isabella filled 3 more pages with 36 photos which
    6·1 answer
  • What are all the factors of 43?
    12·2 answers
  • I could use a helping hand here! thank you x
    14·1 answer
  • Line w ll segment YZ
    13·1 answer
  • What would i get if i did 17-2x<br> pls help i need it ASAP<br> :)
    7·1 answer
  • (5a^3-2)(5a^3+2) expand and combine like terms
    15·1 answer
  • What is the solution to this inequality?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!