1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kaheart [24]
3 years ago
14

Set up a proportion for the problem below:

Mathematics
1 answer:
Firdavs [7]3 years ago
7 0
Let's say that number is "x", therefore "x" is the 100%, and we know that 15 is 1 and 1/2% of that,

\bf \begin{array}{ccll}
amount&\%\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
x&100\\
15&1\frac{1}{2}
\end{array}\implies \cfrac{x}{15}=\cfrac{100}{1\frac{1}{2}}\implies \cfrac{x}{5}=\cfrac{100}{\frac{3}{2}}\implies \cfrac{x}{5}=\cfrac{\frac{100}{1}}{\frac{3}{2}}
\\\\\\
\cfrac{x}{5}=\cfrac{100}{1}\cdot \cfrac{2}{3}\implies \cfrac{x}{5}=\cfrac{200}{3}

You might be interested in
What number must be added to the expression below to complete the square?
stiv31 [10]

D. 1/4

Explanation:

a perfect square is written in the form

(x+a)^2 = x^2 + 2ax +a^2 (1)

In our problem, we have this perfect square:

x^2 - x + C (2)

with C being unknown. However, by comparing (1) and (2), we know that

2a=-1

So, we find

a=-\frac{1}{2}

and therefore, the missing term must be

a^2 = \frac{1}{4}

so the complete square is

x^2 -x +\frac{1}{4}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the solution to -3/4 x + 2 ≤ -7 ?
Dvinal [7]

Answer:

x ≥ 12

Step-by-step explanation:

Step 1: subtract 2 from both sides

Now you have; -3/4 x ≤ -9

Step 2: divide both sides by -3/4

Now you have x ≥ 12

(when dividing an inequality by a negative you have to flip the sign)

Therefore the answer is x ≥ 12

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Line segment AB has vertices A(-3, 4) and B(1, -2). A dilation centered at the orgin is applied to AB. The image has vertices A(
bixtya [17]

Answer:

option 2

Step-by-step explanation:

consider the coordinates A (- 3, 4 ) and A' (- 1, \frac{4}{3} )

since the dilatation is centred at the origin, then corresponding coordinates are multiples/ divisors of each other, then image to original gives scale factor.

scale factor = \frac{A'}{A} = \frac{-1}{-3} = \frac{1}{3} and \frac{\frac{4}{3} }{4} = \frac{1}{3}

similarly B (1, - 2 ) and B' (\frac{1}{3}, - \frac{2}{3} )

\frac{\frac{1}{3} }{1} = \frac{1}{3} and \frac{-\frac{2}{3} }{-2} = \frac{1}{3}

4 0
2 years ago
Given three consecutive integers with a sum of four times the second number, write an algebraic equation for this situation
Black_prince [1.1K]
<u>Define x:</u>

Let the first number be x.

1st number = x
2nd number = x + 1
3rd number = x + 2

<u>Construct equation:</u>
x + x + 1 + x + 2 = 4(x + 1)
3x + 3 = 4(x + 1)

Answer: 3x + 3 = 4(x + 1)
5 0
3 years ago
I need help with 18-19​
Svet_ta [14]

Answer:

18-19= -1  

Step-by-step explanation:

18-19=-1

Sweetheart, you cant subtract a smaller number from an bigger number or it will be a negitive number so the answer is -1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Suppose you invest $2000 at an annual interest rate of 4.9% compounded continuously. How much will you have in the account after
    14·1 answer
  • Simplify. 8√-76 Enter your answer, in simplest radical form, in the box.
    14·1 answer
  • Dylan buys 3.2 pounds of grapes for $2.56. What is the price per pound of the grape.
    5·1 answer
  • What is the area of a field that is 132.4m long by 28m wide?
    5·1 answer
  • The school cafeteria used 120 pints of milk to make pudding. How many gallons of milk did they use? If they needed 10 gallons to
    11·1 answer
  • Draw your own rectangle, with an area of 24 square units, on the coordinate plane. Then, identify the vertices of your rectangle
    5·2 answers
  • A square of area 36cm is cut out to make two rectangles, which we'll call A and B. The ratio is 2:1 for A: B. Work out the lengt
    7·1 answer
  • Which pair shows equivalent expressions?
    8·2 answers
  • It costs $5.08 for 4 pounds of gummy candy in bulk. How much would it cost to buy 17 pounds?
    12·1 answer
  • Which expression is equivalent to 3 2 times 3-5 ?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!